Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 9. december 2023, sobota
 

Minister vnútra SR Roman Mikulec rokoval v Bruseli ohľadom problematiky nelegálnej migrácie

26. 11. 2022

jha-mikulec-081023020-ilustr

Ministri vnútra Európskej únie  v piatok 25. novembra 2022 v Bruseli rokovali na mimoriadnej Rade pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti. Hlavnou témou bola problematika nelegálnej migrácie. Zasadnutie zvolalo české predsedníctva v Rade EÚ na podnet Francúzska.

 „Som rád, že aj dnes došlo na naše slová, že nelegálna migrácia nie je problém Slovenska, Česka či Rakúska, ale problém EÚ," povedal po rokovaní pred novinármi minister vnútra SR Roman Mikulec.

Ministri hovorili o konkrétnych krokoch na riešenie migrácie z pozície Európskej komisie a aj z pohľadu niektorých členských krajín.

Minister Roman Mikulec na rokovaní

„Trvám na sprísnení návratovej politiky, eurokomisia musí zvýšiť tlak na krajiny pôvodu a tranzitu nelegálnych migrantov. Očakávam tiež akčný plán EÚ na riešenie migrácie pre západobalkánsku trasu," povedal šéf rezortu vnútra Roman Mikulec.

Ako rezort vnútra dlhodobo deklaruje, Slovensko sa aktívne podieľa na ochrane Európy pred nelegálnymi migrantmi. Štyridsať slovenských policajtov chráni maďarsko-srbskú hranicu, slovenskí policajti pôsobia aj na maďarskom vnútrozemí v zmiešaných hliadkach, kontrolujú sa vlaky na území Maďarska aj Slovenska.

Minister Roman Mikulec na rokovaní

Minister vnútra SR v súvislosti s touto problematikou požiadall české predsedníctvo, aby do rokovacích tém zaradila aj uplatňovanie readmisnej dohody medzi EÚ a Srbskom, ktorú niektoré krajiny eurobloku neuplatňujú.

Rokovanie Rady

Eurokomisia zároveň tento týždeň predstavila akčný plán na riešenie otázky migrácie v centrálnom Stredomorí a podobný plán chce predložiť aj pre západobalkánsku trasu. „To bola aj jedna z požiadaviek ministrov vnútra voči eurokomisii, pričom exekutíva EÚ by mala pripraviť uskutočniteľné plány," zdôraznil Roman Mikulec.

Potrebujeme rýchlu implementáciu krokov, aby sme migráciu zastavili tam, kde vzniká a neriešili ju vo vnútri EÚ a nemuseli sme zavádzať kontroly na vnútorných hraniciach, ako k tomu dochádza teraz," uzavrel šéf rezortu vnútra. Je dôležité tiež, aby do budúcna platila spoločná azylová a migračná politika EÚ.

 

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy