Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. jún 2024, sobota
 

Minister vnútra SR Roman Mikulec v Prahe predstavil riešenia aj k problematike nelegálnej migrácie

25. 10. 2022

proces-ilustr

Minister vnútra Roman Mikulec sa v dňoch 24. a 25. októbra 2022 zúčastnil na ministerskej konferencii Pražský proces v Prahe, ktorá sa organizuje pod záštitou českého predsedníctva v Rade EÚ. Na konferencii s názvom Migračné partnerstvá - cesta vpred v čase nových výziev aktívne vystúpil a predstavil pohľad Slovenskej republiky.

Rokovanie bolo zamerané na zlepšenie spolupráce pri dosiahnutí stability a udržateľnosti, a prekonanie súčasných, ako aj budúcich výziev v regióne i mimo neho. Zámerom je tiež posúdiť súčasné výzvy v oblasti migrácie a poskytnúť perspektívy do budúcnosti.

„Ďakujem za konštruktívne rokovanie, ktoré sme absolvovali v Prahe. Pred nami je náročná zima, ktorá budem výzvou pre nás všetkých a jediným riešením tejto výzvy je naša vzájomná spolupráca. Slovenská republika je priamo ovplyvnená hneď dvoma migračnými vlnami a to na východnej hranici s Ukrajinou a na južnej hranici s Maďarskom v rámci západobalkánskej migračnej trasy. Schengen je jedným z najväčších výdobytkov Európskej únie a nesmieme pripustiť, aby naši občania o tento výdobytok prišli. Z tohto dôvodu, ale aj kvôli účinnému riešeniu migračnej vlny zo západného Balkánu navrhuje Slovenská republika opatrenia, ktoré nám pomôžu stabilizovať súčasnú situáciu," povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Na ministerskej konferencii sa schválila aj Ministerská deklarácia a Akčný plán na roky 2023-2027, ktoré majú posilniť základy budúcej spolupráce Pražského procesu.

Na konferencii

Rokovania v Prahe sa zúčastnili zástupcovia nasledujúcich krajín a inštitúcií: Albánsko, Rakúsko, Belgicko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Gruzínsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Taliansko, Kosovo, Kyrgistan, Litva, Luxembursko, Malta, Moldavsko, Čierna Hora, Holandsko, Severné macedónsko, Nórsko, Poľská republika, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Turecko, Ukrajina, Európska komisia, Rada EÚ, EUAA, IOM, JCP, UNHCR, MARRI, ICMPD.

Na konferencii

„Prítomných som informoval, že sme zintenzívnili kontroly v oblasti prevádzačstva, pokračujeme v spoločných hliadkach na hranici a v prihraničnom území s Maďarskom, minulý týždeň sme vyslali 40 policajtov na plnenie úloh na vonkajšej hranici Maďarska so Srbskom, plánujeme vyslať aj ďalších do 30 policajtov do  oblasti  západného  Balkánu v rámci agentúry Frontex," povedal minister Roman Mikulec.

Slovenská republika taktiež podporila aj Grécko formou projektu na pomoc so zvládaním migrácie v hodnote 1 milión eur a zároveň pomáhame aj formou pomoci s azylovým procesom v Bosne a Hercegovine.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy