Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. jún 2024, sobota
 

Ministerstvo vnútra aktívne monitoruje situáciu v súvislosti s nelegálnou migráciou

30. 09. 2022

uhcp-kontrola092022-ilustr

Ministerstvo vnútra aktívne monitoruje súčasnú situáciu, ktorá je pod kontrolou. Rezort postupuje v zmysle platnej legislatívy s prihliadnutím na celoeurópsky rozmer a platný Schengenský kódex. Prioritou ministerstva vnútra je obhajovať záujmy Slovenskej republiky v súlade s platnou slovenskou a európskou legislatívou.

„V prihraničných oblastiach sú v spolupráci so samosprávami budované záchytné kapacity, rovnako tak okresné úrady v prípade potreby zvolali zasadnutie miestnych krízových štábov, zvýšila sa tiež hliadková činnosť v prihraničných oblastiach," povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Len v Trnavskom kraji aktuálne vykonáva činnosť 52 hliadok, teda vyše 100 príslušníkov krajského riaditeľstva Policajného zboru. Na mieste sú aj policajti Úradu hraničnej a cudzineckej polície, resp. Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii. 

Kontrola cudzineckej polície

„Migranti sú situovaní na základných útvaroch policajného zboru, následne sú riešení príslušným útvarom cudzineckej polície. Ak je dôvod na zaistenie z dôvodu vyhostenia, v tom prípade sú umiestnení v záchytných táboroch v Sečovciach a v Medveďove, ktoré sú aktuálne naplnené na tri štvrtiny," povedal Robert Gucký, riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru.

Ministerstvo vnútra proaktívne pripravuje v prípade potreby v spolupráci s Hasičským a záchranným zborom iniciatívny krok, ak si to situácia vyžiada, na postavenie núdzového stanového mestečka.

Zástupcovia ministerstva vnútra sú v pravidelnom kontakte so svojimi zahraničnými partnermi, vrátane kolegov z Česka.

„Slovensko posilňuje policajné hliadky dlhodobo, v súčasnosti zintenzívňujeme počet príslušníkov Policajného zboru na území Maďarska. Cieľom je ochrana hranice Schengenu a zníženie počtu nelegálnych migrantov," uzavrel Štefan Hamran, prezident Policajného zboru.

Prečítajte si tiež:  Stanovisko Ministerstva vnútra SR k oznámeniu českej vlády o dočasnom zavedení kontrol na hraniciach so Slovenskom

 

 

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy