Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. jún 2024, sobota
 

Ministerstvo vnútra podporuje návrhy francúzskeho predsedníctva v Rade EÚ

26. 01. 2022

mikulec-januar22-ilustr

Minister vnútra SR Roman Mikulec v stredu 26. január 2022 večer rokoval s ministrom vnútra Francúzskej republiky Géraldom Darmaninom. Videokonferencia ministrov sa uskutočnila pri príležitosti aktuálne prebiehajúceho FR PRES v Rade EÚ. Francúzsky minister vnútra Darmanin predstavil návrhy francúzskeho predsedníctva v Rade EÚ.

Francúzsko čaká  veľmi náročná úloha pokúsiť sa o posun v rokovaniach pri témach riadenia hraníc a migrácie, najmä v súvislosti s Paktom o migrácii a azyle, ako aj s návrhom Kódexu schengenských hraníc, ktoré sú nosnými témami francúzskeho  predsedníctva.

Delegácia ministerstva vnútra

Minister vnútra R. Mikulec ocenil úsilie FR PRES priniesť do rokovaní nový impulz. „Návrhy francúzskeho predsedníctva vítame, ako pokus o nájdenie cesty. Vždy sme podporovali snahy riešiť migračnú situáciu už v krajinách pôvodu a tranzitu, spolupracovať s nimi v oblasti návratov a readmisií, čo momentálne považujeme za nedostatočné," uviedol Roman Mikulec. Doplnil, že keď sa vyriešia návraty, bude sa nám ľahšie hovoriť o ďalších otázkach.

Videokonferencia

Minister Roman Mikulec tiež pripomenul, že SR nepodporuje povinné relokácie, pozitívne ale vníma ideu mechanizmu na báze dobrovoľnosti s možnosťou alternatívnych solidárnych opatrení v prospech štátov v prvej línii. „Zavádzanie kontrol na vnútorných hraniciach by malo byť posledným možným nástrojom použitým iba v nevyhnutnom období," zdôraznil Roman Mikulec.

 

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy