Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. júl 2024, pondelok
 

Ministri V4 v Prahe rokovali o aktuálnych témach v oblasti vnútorných záležitostí

22. 11. 2019

sakova-v4-praha-november2019-ilustr

Vnútorná bezpečnosť, brexit a migrácia boli témami rokovania šéfov rezortov nvútra krajín Visegrádskej štvorky (V4) a Rakúska 21. novembra 2019 v Prahe.  Slovenskú republiku zastupovala ministerka vnútra Denisa Saková. Ako uviedla, cieľom stretnutia bolo tiež prediskutovať budúcnosť vnútornej bezpečnosti EÚ a spoluprácu so Spojeným kráľovstvom po brexite.

Rokovania sa zúčastnili  Jan Hamáček, minister vnútra Českej republiky, Mariusz Kamiński minister vnútra Poľskej republiky, Sándor Pintér minister vnútra Maďarskej republiky a Wolfgang Peschorn, minister vnútra Rakúskej republik. Venovali sa sa aj témam migrácie a azylového konania. Denisa Saková prízvukovala, že náš postoj k migrácii je nemenný: „Slovensko sa nepripojí do dobrovoľného systému rozmiestňovania migrantov. Táto iniciatíva má veľa rizikových faktorov, v praxi sa ukázali podobné iniciatívy ako nefunkčné, a môže motivovať ďalšie nelegálne príchody do EÚ."

V4 je v téme migrácie dlhodobo jednotná a odmieta akékoľvek prerozdelenie migrantov.

"Slovensko môže pomôcť krajinám, ktoré sú zasiahnuté migráciou, či už v záchytných táboroch alebo azylových centrách, ale nie sme za to, aby narastal migračný tlak, či už cez stredomorskú trasu, alebo cez Balkán," uviedla Denisa Saková.

Jednou z tém bol tiež dosah brexitu  na bezpečnosť a ochranu hraníc v Schengene. Denisa Saková verí, že Británia bude aj po odchode z Únie poskytovať údaje do schengenského informačného systému.

Rokovanie v Prahe

Ministri sa zhodli, že je nevyhnutné spolupracovať rovnako v otázke výmeny citlivých informácií, zároveň sa  usilujú aj o spoločné nákupy vybavenia polícií EÚ. Denisa Saková: „Sme za to, aby sme skutočne definovali minimálne technické vybavenie, aby sme sa v rámci týchto technických štandardov vedeli skoordinovať a samozrejme, ak by sa v budúcnosti dalo spraviť aj nejaké spoločné verejné obstarávania alebo spoločný nákup týchto technických vybavení, boli by sme radi a Slovenská republika pritom bude určite spolupracovať."

Rokovanie v Prahe

Maďarský premiér Sándor Pintér upozornil na zjednotenie výzbroje u desaťtisícov príslušníkov Európskej pohraničnej agentúry Frontex. Mala by dosahovať rovnakú technologickú úroveň v každej krajine. Pokiaľ by podľa neho došlo, že rôzne štáty budú mať rôzne technológie, odrazí sa to na extra nákladoch a finančnej záťaži.

Zástupcovia krajín V4 sa zhodli na tom, že by rady reformovali Európsky migračný systém, ale bez povinných kvót na prerozdeľovanie migrantov medzi jednotlivé členské štáty. Ich prioritou je zabezpečenie vonkajších hraníc Únie a riešenie príčin migrácie v krajinách pôvodu.

 

 

 

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy