Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. marec 2024, štvrtok
 

Ministri vnútra Slovenska a Maďarska rokovali o riešení problému nelegálnej migrácie pri maďarsko-srbskej hranici, ktorú pomáhajú chrániť aj slovenskí policajti

14. 11. 2022

hungary-mikulec-hamran-ilustr

Problematiku nelegálnej migrácie je potrebné riešiť prioritne na vonkajšej hranici Schengenu. Rezort vnútra to dlhodobo podčiarkuje nielen slovami, ale aj konkrétnymi krokmi. Minister vnútra Roman Mikulec s prezidentom PZ Štefanom Hamranom pred niekoľkými týždňami vyprevadili z Devínskej Nove Vsi 40 príslušníkov Policajného zboru na maďarsko-srbskú hranicu. V pondelok 14. novembra 2022 ich boli na mieste výkonu služby navštíviť.

Spoločný boj členských štátov EÚ proti nelegálnej migrácii bol zároveň hlavnou témou rokovania ministrov vnútra Slovenska a Maďarska, ktoré sa uskutočnilo priamo na maďarsko-srbskej hranici. Napriek tomu, že je táto vonkajšia schengenská hranica dlhá takmer 180 km strážená modernými monitorovacími systémami, kamerami, dronmi, aj za pomoci fyzických hliadok na zemi aj vo vzduchu a nakoniec aj plotu, je neustále prekonávaná nelegálnymi migrantmi.

Rokovanie slovensko-maďarskej delegácie

"Chcem sa poďakovať príslušníkom Policajného zboru, ktorí sú denne nasadení pri ochrane vonkajšej schengenskej hranice. Jasne vidíme, že je to najefektívnejší spôsob, akým zabrániť vzostupu nelegálnej migrácie v Európe po tzv. balkánskej trase. Na maďarskom území zároveň pôsobia zmiešané hliadky, ktoré sa snažia zachytávať migrantov, ktorí sa cez plot dostali napríklad pomocou rebríkov,” vysvetľuje minister vnútra SR Roman Mikulec.

Rokovanie slovensko-maďarskej delegácie

Na maďarsko-srbskej hranici je denne nasadených 800 policajtov, vrátane 40 príslušníkov Policajného zboru zo Slovenska.

Rokovanie slovensko-maďarskej delegácie

"Vďaka takýmto dôsledným opatreniam, pri ktorých sú nám naši susedia zo Slovenska nápomocní, za čo im ďakujem, sme od vybudovania plota dokázali zabrániť nelegálnemu vstupu na územie EÚ až 270 000 osobám. Myslím, že každá členská krajina bude súhlasiť, že podieľaním sa na pomoci ochrany vonkajšej hranice Schengenu zároveň pomáhajú svojim domovským krajinám znížiť migračný tlak,” uviedol maďarský minister vnútra Sándor Pintér.

Slovenskí a maďarskí policajti

„Rád by som osobitne poďakoval slovenským policajtom za nasadenie a pomoc na maďarsko-srbských hraniciach, k svojej práci pristupujú razantným a profesionálnym spôsobom," doplnil minister Sándor Pintér.

„Sme radi, že sme naplnili našu dohodu zo stretnutia ministrov vnútra, ktoré som zorganizoval v Bratislave. Uvedomujem si, že veľký podiel na ochrane vonkajšej schengenskej hranice je na pleciach kolegov z Maďarska, preto ma tešia pochvalné slová na našich príslušníkov Policajného zboru, aj touto cestou im za prácu a nasadenie ešte raz ďakujem," povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Slovenskí a maďarskí policajti

Slovenskí policajti pomáhajú na maďarskom území aj tzv. zmiešanými hliadkami. Obaja ministri vnútra sa zhodli na tom, že vnútorné kontroly hraníc v rámci Schengenu nie sú cesta.

Na slovensko-maďarskej hranici dlhej  664,7 km sa nachádza 27 cestných priechodov, 6 železničných priechodov a 2 riečne priechody. Na ich 24/7 prevádzku je potrebných 1800 príslušníkov PZ a 300 príslušníkov Ozbrojených síl SR.

Pre porovnanie:  slovensko-česká hranica dlhá 251,8 km so 17 cestnými priechodmi, 7 železničnými priechodmi a 3 riečnými priechodmi by si na kontrolu 24/7 vyžadovala okolo 700 príslušníkov PZ a 150 príslušníkov Ozbrojených síl SR.

 

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy