Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. apríl 2024, piatok
 

Ministri vnútra v Štokholme rokovali o nelegálnej migrácii, potvrdili potrebu spoločných európskych riešení

26. 01. 2023

Foto_4_Stockholm-ilustr

Minister vnútra SR Roman Mikulec sa vo štvrtok 26. januára 2023 zúčastnil na rokovaní neformálnej Rady JHA vo švédskom Štokholme. Zástupcovia krajín Európskej únie primárne rokovali o skúsenostiach z oblasti nelegálnej migrácie a o navrhovaných riešeniach.

Európska únia opätovne potvrdila postoj, že najefektívnejším nástrojom v boji s nelegálnou migráciou je ochrana vonkajšej schengenskej hranice a efektívne riešenie návratovej politiky. Účastníci rokovania si zároveň symbolickou minútou ticha uctili pamiatku obetí minulotýždňovej havárie vrtuľníka, kde medzi obeťami bol aj ukrajinský minister vnútra D. Monastyrskyj, ktorý sa v minulosti rokovaní aktívne zúčastňoval.

Ministri diskutovali aj o využívaní nástrojov tlaku nelegálnej migrácie na členské štáty Európskej únie prostredníctvom efektívnejšej spolupráce s tretími krajinami v oblasti návratovej politiky, na čo slovenské ministerstvo vnútra už niekoľko mesiacov aktívne upozorňuje. Faktom je, že počet nelegálnych migrantov a žiadostí o azyl v roku 2022 v porovnaní s predchádzajúcim rokom výrazne narástol a dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2015.

Ministri vnútra v Štokholme

„Som toho názoru, že tretie krajiny, ktoré pri návratoch a readmisiách nespolupracujú, by to mali zo strany Európskej únie aj pocítiť. Nesmieme sa báť využívať všetky nástroje, inak si myslím, že pokrok v oblasti výkonov návratov bude i naďalej nedostatočný," povedal na rokovaní šéf slovenského rezortu vnútra Roman Mikulec.

Napriek bilaterálnym snahám členských krajín ako aj Európskej komisie možno konštatovať, že návraty nedosahujú požadovanú úroveň a je nevyhnutné využívať všetky dostupné nástroje vízovej, obchodnej a rozvojovej politiky. Kľúčovým nástrojom na zlepšenie spolupráce je článok  25a revidovaného vízového kódexu a  je potrebné tento mechanizmus využívať. Krajinám, ktoré nespolupracujú, by bolo vhodné uložiť vízové reštrikcie.

Rokovanie neformálnej Rady JHA v Štokholme

„V opačnom prípade sa znižuje kredibilita mechanizmu. Tiež potrebujeme adekvátne reagovať už pri prvých signáloch zhoršujúcej sa spolupráce tretích krajín. Čo sa týka ďalších opatrení, mali by sme plne využívať ustanovenie návratovej smernice a existujúce readmisné dohody Európskej únie s tretími krajinami. Máme k dispozícii aj kapacity Frontexu," zdôraznil minister Roman Mikulec.

Vymenovaním koordinátora EÚ  pre návraty a novým posilneným operačným mandátom Frontexu pre návraty sa očakáva lepšia spolupráca v oblastí readmisií.  Skúsenosti ukazujú, že spomedzi migrantov, ktorí nemajú právo zostať v EÚ, sa iba nízke percento vráti domov a z tohto počtu ešte menej dobrovoľne.  Spolupráca na dobrovoľných návratoch a reintegrácií je kľúčovou súčasťou partnerstiev pre migráciu. Efektívna funkčná návratová politika má zamedziť nelegálnej migrácii, dôležitým aspektom je, ako slovenské ministerstvo vnútra dlhodobo komunikuje, ochrana vonkajšej hranice či spoločný boj Európy proti prevádzačstvu. Akčné plány sú výborným základom, na druhej strane je potreba ich presadenia v praxi. „Efektívnym nástrojom je návrat migranta z územia Európskej únie do krajiny pôvodu a nie jeho odsun do vedľajšieho členského štátu," povedal vo svojom vstupe na rokovaní v Štokholme Roman Mikulec.

Rokovanie neformálnej Rady JHA v Štokholme

Dôležitým aspektom je spolupráca inštitúcii tak na medzinárodnej ako aj vnútroštátnej úrovni. „Dôležitá a potrebná je jednotná stratégia na národných úrovniach v jednotlivých členských štátoch EÚ," uzavrel minister vnútra SR Roman Mikulec.

Slovensko vyslalo už druhú skupinu príslušníkov Policajného zboru na ochranu vonkajšej maďarsko-srbskej hranice. Naša krajina je tiež aktívna v rámci Frontexu a koncom uplynulého roka vyslala ďalších policajtov do postihnutých oblastí.

Ďalšiemu bodu, ktorému sa ministri vnútra na dnešnom rokovaní venovali je fakt, že ruskej agresii voči Ukrajine je potrebné venovať náležitú pozornosť a realizovať preventívne kroky v boji proti organizovanej kriminalite. Európa bude venovať pozornosť aj spôsobom a prostriedkom na podporu právneho štátu v digitálnej ére pri zachovaní bezpečnosti, ochrane súkromia a základných práv. Európa bude hľadať v boji proti organizovanej kriminalite spoločné riešenia.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy