Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. júl 2024, utorok
 

Od 1. júla 2020 platí dohoda o štatúte spolupráce na hraniciach medzi Európskou úniou a Čiernou Horou

01. 07. 2020

cierna-hora-montenegro-ilustr

Dohoda podľa Európskej komisie umožní Európskej agentúre pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) podnikať s touto západobalkánskou krajinou spoločné operácie a v prípade potreby nasadzovať tímy príslušníkov pohraničnej stráže a odborníkov na hraniciach medzi Čiernou Horou a EÚ. 

Čierna Hora zostáva aj naďalej zodpovedná za ochranu svojich hraníc, agentúra Frontex je však schopná poskytnúť jej technickú i operačnú podporu. Mnohonárodné tímy Frontexu budú napríklad schopné pomáhať čiernohorskej pohraničnej stráži pri vykonávaní hraničných kontrol na hraničných priechodoch a pri predchádzaní neoprávneným vstupom. 

Všetky operácie a nasadzovania na spoločných hraniciach sa budú vykonávať po dohode a so súhlasom čiernohorských orgánov. Dohoda ustanovuje aj potrebné záruky na zabezpečenie úplného dodržiavania základných ľudských práv počas týchto operácií. 

Prvá operácia agentúry Frontex v krajine mimo Európskej únie sa začala v máji 2019 v Albánsku. Podobné dohody už Únia parafovala so Severným Macedónskom (júl 2018) a Bosnou a Hercegovinou (január 2019) a podpísala so Srbskom (november 2019).

Posilnená spolupráca medzi EÚ a krajinami západného Balkánu prispeje k lepšiemu riadeniu nelegálnej migrácie a k zvýšeniu bezpečnosti na vonkajších hraniciach Únie.

Zdroj: TASR

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy