Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. jún 2024, pondelok
 

Od konca septembra polícia na Slovensku zadržala 63 prevádzačov nelegálnych migrantov

16. 11. 2022

znak PZ SR

Ministerstvo vnútra prostredníctvom Policajného zboru už niekoľko mesiacov aktívne reaguje na zvýšenú nelegálnu migráciu na tzv. balkánskej trase. Od zavedenia hraničných kontrol Českou republikou a Rakúskom sa hliadková činnosť na území Slovenskej republiky ešte zintenzívnila.

Policajný zbor každodenne spolupracuje s maďarskou políciou, a to aj spoločnými zmiešanými hliadkami priamo na území Maďarska, taktiež kontrolami vo vlakoch či kontrolou vonkajšej maďarsko-srbskej hranice.

Aktuality: 

V pondelok 14.novembra 2022 prebehlo na spoločné stretnutie hlavných hraničných splnomocnencov za účasti riaditeľov krajských riaditeľstiev PZ  Bratislava, Trnava, Trenčín a Žilina. Témou rokovania bolo rozšírenie spolupráce policajných zborov SR a ČR na spoločnej hranici. Na rokovaní bol dohodnutý spoločný výkon služby oboch krajín v medzinárodných vlakoch smerujúcich do ČR, ako aj vzájomné pravidelné stretnutia na úrovni hraničných splnomocnencov (a krajských policajných riaditeľov), kde sa budú opatrenia priebežne vyhodnocovať.

Ďalšou témou boli spoločné opatrenia pre zvýšenie bezpečnosti,  najmä na diaľnici D2. Tu bude dopravná  polícia spolu s českými  kolegami monitorovať situáciu už na území SR. Opatrenia pri kontrole vo vlakoch nadobudnú účinnosť 16. novembra 2022.

V stanovom tábore v Kútoch naďalej poskytujeme základnú starostlivosť migrantom, čím ich agregujeme na jednom mieste, v dôsledku čoho majú všetky zainteresované zložky o týchto osobách lepší prehľad. Tábor je pod dohľadom polície a ozbrojených síl. Priestor je tiež monitorovaný kamerami. K 16. novembru 2022 bolo v stanovom tábore 108 ôsob.

Cieľom opatrení je zachytiť čo najviac nelegálnych migrantov a zadržať čo najviac prevádzačov, no napriek tomu je najefektívnejším nástrojom na boj proti nelegálnej migrácii posilnenie ochrany vonkajšej hranice Schengenu. 

Uzatvorenie vnútorných  hraníc Schengenu by nás stálo, rovnako ako ostatné členské štáty EÚ, veľa. Už len hodina času stráveného čakaním na vnútorných hraniciach môže podniky poľahky stáť niekoľko miliárd eur ročne, a preto je akékoľvek obmedzenie potrebné iba vo výnimočných situáciách priamo ohrozujúcich život, ako napr. COVID-19.

Aktuálne čísla týkajúce sa boja proti nelegálnej migrácii:

Od 29. 9. 2022

  • celkový počet zachytených nelegálnych migrantov na území SR k 15. 11. 2022 (6:00): 4 466
  • celkový počet zachytených prevádzačov na území SR: 63

 

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy