Riadenie vonkajších hraníc EÚ je jednou z nosných tém schengenskej agendy
10. 05. 2023Pretrvávajúce bezpečnostné výzvy v susedstve krajín EÚ, s tým súvisiace hrozby v oblasti vnútornej bezpečnosti, boj proti cezhraničnej trestnej činnosti, migrácia a návraty utečencov, diskusia o európskej stratégii integrovaného riadenia hraníc, finančné aspekty a otázka rozšírenia fóra o ďalšie členské štáty boli témami online Ministerského fóra členských štátov Schengenského priestoru s vonkajšími pozemnými hranicami v utorok 9. mája 2023, na ktorom Slovenskú republiku zastupoval štátny tajomník Tomáš Oparty.
Fórum ministrov pre členské štáty Schengenu s vonkajšími pozemnými hranicami /Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Nórsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko/ funguje od roku 2013 a v súčasnosti mu predsedá Rumunsko.
Európska komisia na obdobie rokov 2023-2027 stanovila viacročnú strategickú politiku integrovaného riadenia hraníc, ktorá zohľadňuje podnety predložené zainteresovanými stranami. Členské štáty poukázali na efektívne riadenie hraníc ako spoločnú prioritu, spoločne s bojom proti inštrumentalizácii migrácie, vojnou Ruska proti Ukrajine a hybridným hrozbám. Tlak nelegálnych migrantov vďaka zosúladeniu vízových politiky v štátoch západného Balkánu a posilneným hraničným kontrolám v Maďarsku klesol asi o pätinu.
Slovenská republika okrem dôležitosti riadenia vonkajších hraníc EÚ poukázalo na potrebu fungovania Schengenu, plné vykonávanie statusových dohôd EÚ s krajinami západného Balkánu a posilňovanie návratov. Taktiež upozorňujeme, že dlhodobo zavedené kontroly vnútorných hraníc majú byť využívané len ako posledná možnosť a len na limitované obdobie.
Čo tvorí stratégiu riadenia hraníc
Medzi komponenty európskej stratégie integrovaného riadenia hraníc Európska komisia zaradila okrem iných analýzu rizík a hrozieb pre vnútornú bezpečnosť, vzájomnú výmenu informácií a medziagentúrnu spoluprácu. Osobitne je zdôraznená kontrola hraníc podporovaná prostredníctvom informačných systémov, pátracie a záchranné operácie, spoločný systém návratov, spolupráca s tretími krajinami a plné rešpektovanie základných práv, rovnako mechanizmy kontroly, solidarity, ako aj vzdelávanie a odborná príprava.
Účastníci ministerského fóra sa zhodli na potrebe právnych, finančných a prevádzkovo-technických opatrení potrebných pre účinnú kontrolu vonkajších hraníc. Vyzvali na rýchle prijatie zmien v Kódexe schengenských hraníc, ktorých ochrana by sa mala zefektívniť stanovením spoločných minimálnych noriem. Pomohlo by to zabezpečiť rovnakú úroveň dozoru pozdĺž vonkajších pozemných hraníc. Technika, procesy a ľudské zdroje by mali byť financované z EÚ, ktorú účastníci vyzvali na hľadanie zdrojov financovania najmä fyzickej infraštruktúry.
Na záver Ministerského fóra členských štátov Schengenského priestoru s vonkajšími pozemnými hranicami Rumunsko odovzdalo predsedníctvo Slovenskej republike. Ďalšie stretnutie členských krajín teda zorganizuje Slovensko, a to v roku 2024.