Slovenská republika upozornila na narastajúci počet kontrol vnútorných hraníc brániacich voľnému pohybu osôb

10. 10. 2024

jha-10102024

V Luxemburgu sa vo štvrtok 10. októbra 2024  konalo zasadnutie Rady pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti. Slovensko na rokovaní ministrov vnútra členských štátov EÚ zastupovala prvá štátna tajomníčka Ministerstva vnútra SR Lucia Kurilovská.

V prvej časti sa rada zaoberala aktuálnou situáciou a výzvami v súvislosti so schengenským priestorom. Slovenská republika upozornila na rastúci počet členských štátov, ktoré majú zavedené kontroly na vnútorných hraniciach, a pripomenula, že takéto kontroly sú prekážkou riadnemu fungovaniu schengenu a voľnému pohybu osôb, preto je tento trend potrebné zvrátiť.

„Dôsledná ochrana vonkajšej hranice je predpokladom na odstránenie kontrol na vnútorných hraniciach. Nemôžeme iba reagovať, keď sa migranti na cestu vydajú, musíme aplikovať preventívny prístup k nelegálnej migrácii čo najbližšie ku krajinám pôvodu,” uviedla na rokovaní prvá štátna tajomníčka Lucia Kurilovská.

Prioritami v rámci aktuálneho schengenského cyklu sú:

  • zvyšovanie odolnosti našich vonkajších hraníc pri súčasnej konsolidácii digitalizácie postupov a systémov,
  • zvýšenie účinnosti systémov návratov,
  • zvýšenie vnútornej bezpečnosti pri súčasnom zabezpečení voľného cestovania v priestore bez kontrol na vnútorných hraniciach.

Rada bola informovaná o aktuálnom stave po vstupe Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru na vnútorných námorných a vzdušných hraniciach od 31. 3. 2024. Prioritou maďarského predsedníctva je prijať  rozhodnutie o úplnom začlenení oboch krajín do schengenu do konca roka, nakoľko obe krajiny už dávno splnili všetky podmienky pre vstup. Slovensko dlhodobo podporuje zavŕšenie začlenenia Rumunska a Bulharska do schengenského priestoru. 

Rada sa venovala aj otázke zvýšenia účinnosti politiky EÚ v oblasti návratu. Členské štáty sa zhodujú, že efektívne návraty sú kľúčovou súčasťou a základným pilierom komplexnej a dôveryhodnej migračnej politiky EÚ. Väčšina členských štátov vrátane Slovenska vyzýva Európsku komisiu k príprave nového legislatívneho návrhu k návratom. Nová úprava by mala reagovať na prekážky, ktoré sa objavujú v praxi a takmer znemožňujú vykonávanie návratov.

Hovorilo sa tiež o pripravenosti na spustenie systému VSTUP/VÝSTUP (EES). Očakávaný je jeho pozitívny prínos v evidovaní prichádzajúcich a odchádzajúcich osôb z tretích krajín do schengenského priestoru.

Komisia tiež informovala o priebehu implementácie  legislatívy v oblasti azylu a migrácie, ktorá bola prijatá máji tohto roka.

Rada sa venovala aj bezpečnostným vplyvom konfliktov na Ukrajine a Blízkom východe. Maďarské predsedníctvo informovalo o aktuálnom stave rokovaní o návrhu nariadenia, ktorým sa stanovujú pravidlá predchádzania sexuálnemu zneužívaniu detí s cieľom dosiahnuť dohodu v rade do konca roka.