Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. máj 2024, streda
 

Slovenskí policajti pomáhajú v Macedónsku aj tento rok

23. 01. 2017

logo Policajného zboru SR

Ďalších 25 policajtov odišlo v nedeľu  22. januára 2017 pomáhať kolegom do Macedónska (Bitola) na macedónsko-grécku hranicu. Slovenský kontingent odprevadil 1. zástupca riaditeľa Úradu hraničnej a cudzineckej polície plk. Mgr. Robert Gucký.

Úlohou našich policajtov je vykonávať hraničný dozor formou peších, motorizovaných  i pozorovacích hliadok, ako aj podpora kontrol vo vnútrozemí. Slovenskí policajti vykonávajú službu vo vlastných rovnošatách s vlastnou výzbrojou, vybavením a na našich služobných vozidlách. Počas výkonu služby postupujú podľa partnerských zákonov a  len za prítomnosti príslušníka macedónskej polície. Domov sa vrátia o 29 dní, teda 23. februára.

Vyslania sa uskutočňujú v zmysle Dohody medzi vládou Macedónskej republiky a vládou Slovenskej republiky o policajnej spolupráci v boji proti trestnej činnosti z 5. októbra 2009 a v zmysle Memoranda o porozumení medzi Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Ministerstvom vnútra Macedónskej republiky o spoločných hliadkach na území Macedónskej republiky v rámci spoločných operácií  z 18. apríla 2016.

Príslušníci hraničnej a cudzineckej polície pred odchodom do Macedónska

Policajti sú vyberaní z personálnej databázy zahraničnej jednotky Policajného zboru, ktorej gestorom je Úrad hraničnej a cudzineckej polície, a sú vysielaní ako spoločný pracovný tím zahraničnej jednotky Policajného zboru rozkazom prezidenta Policajného zboru.

Hoci Macedónsko nie je členským štátom Európskej únie, je krajinou nachádzajúcou sa na tzv. balkánskej trase, ktorú využívajú migranti na ceste do západoeurópskych krajín. S cieľom podporiť tranzitnú krajinu v boji proti nelegálnej migrácii, v Macedónsku pomáhali  slovenskí policajti aj minulý rok. V priebehu roka 2016 sa uskutočnilo 5 rotácií po 25 policajtov, spolu teda pomáhalo v Macedónsku 100 policajtov. Táto spolupráca je potvrdením solidarity Slovenska pri riešení prebiehajúcej migračnej krízy, pričom na žiadosť macedónskej strany sú plánované ďalšie vyslania slovenských policajtov. Tento rok je predbežne plánované vysielať našich policajtov každý druhý mesiac, čo je o 25 policajtov viac ako minulý rok.

 V súčasnosti  policajti plnia úlohy aj v Srbsku na srbsko-bulharskej hranici, čo bol prvý vyslaný tohtoročný kontingent v počte 10 policajtov. Policajti sa zo Srbska vrátia 9. februára.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy