Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. máj 2024, sobota
 

Slovensko podporilo návrh na reformu Kódexu schengenských hraníc

10. 06. 2022

luxemburg10062022-ilustr

Uviedol to minister vnútra SR Roman Mikulec  po skončení zasadnutia Rady EÚ pre vnútorné záležitosti a spravodlivosť v piatok 10. júna 2022 v Luxemburgu. Spresnil, že nosnou témou ministerských rokovaní bola aj situácia na Ukrajine a integrácia ukrajinských utečencov v rámci členských krajín eurobloku.

Ďalšími dôležitými témami debát boli návratová politika, Kódex schengenských hraníc či pakt o azyle a migrácii, ktoré sú dlhodobo diskutované na pôde EÚ.

 "Podporili sme návrh francúzskeho predsedníctva o schengenskom kódexe. Povedal som, že v prípade potreby zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach krajín EÚ musí byť v rámci schengenského kódexu ako posledné opatrenie," vysvetlil minister Mikulec.

Roman Mikulec na zasadnutí JHA

Rada ministrov prijala svoju pozíciu k reforme Kódexu schengenských hraníc, ktorú bude obhajovať počas vyjednávaní o tejto téme s Európskym parlamentom.

Táto reforma poskytuje nové nástroje na boj proti zneužívaniu migračných tokov, čiže za situácie, keď tretia krajina alebo neštátny subjekt podnecuje alebo uľahčuje pohyb štátnych príslušníkov tretích krajín smerom k vonkajším hraniciam Únie alebo do členského štátu s cieľom destabilizovať EÚ alebo členský štát. Reforma stanovuje aj nový právny rámec pre zavádzanie pravidiel o dočasných cestovných obmedzeniach na vonkajších hraniciach v prípade zdravotnej krízy, pričom vychádza zo skúseností s pandémiou ochorenia COVID-19.

Roman Mikulec na zasadnutí JHA

Návrh francúzskeho predsedníctva aktualizuje tiež právny rámec na opätovné zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach s cieľom zabezpečiť zásadu voľného pohybu a zároveň reagovať na pretrvávajúce hrozby a nakoniec zavádza alternatívne opatrenia k týmto kontrolám, čo sa týka najmä účinnejšieho rámca pre policajné kontroly v pohraničných regiónoch členských štátov eurobloku.

Roman Mikulec na zasadnutí JHA

Roman Mikulec v závere upozornil, že v oblasti návratovej politiky ministri vnútra EÚ vyzvali Európsku komisiu, aby bola aktívna v tejto oblasti, pretože návraty nelegálnych utečencov sú dôležité pre všetky členské krajiny Únie.

Rovnako ocenil, že ministri vnútra hovorili o policajnej spolupráci na úrovni policajných zborov, s čím sa spája aj policajná protiteroristická spolupráca.

Zdroj: MV SR, TASR
Foto: MV SR, Vladimír Benko

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy