Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 8. december 2023, piatok
 

Stanovisko ministerstva vnútra k finálnej dohode EÚ k téme migrácie a riešeniu problému s migrantmi

29. 06. 2018

paragraf

Ministerka vnútra SR Denisa Saková je spokojná s podobou finálnej dohody, ktorú v Bruseli v skorých ranných hodinách uzavrelo dvadsaťosem lídrov EÚ k téme migrácie a riešeniu problému s migrantmi. Slovenská republika v tejto téme od začiatku presadzuje vlastnú stratégiu, postavenú na dobrovoľnej solidarite a predovšetkým ochrane vonkajších hraníc Schengenu.

Povinné kvóty, ktorým sme museli v minulosti odolávať nie sú riešením a zdá sa, že tento fakt si už uvedomili viaceré krajiny. Finálna dohoda je v prospech Slovenska a celej Európskej Únie. Dôležité je, že Slovensku z dohody, ktorá bola dnes v skorých ranných hodinách uzavretá,  nevyplývajú žiadne povinné kvóty, pokiaľ ide o prijímanie migrantov.

Pozornosť treba naďalej sústrediť na  ochranu hraníc, ktoré sú najviac atakované migračnou vlnou. Treba sa venovať funkčnosti HOT SPOTOV a záchytných centier, rovnako tak pobrežnej stráži a limitovať možnosti pašerákov, ktorí si robia z migračnej krízy obrovský biznis.

Somálski utečenci - ilustračné foto

Naďalej budeme presadzovať politiku individuálnej, dobrovoľnej solidarity. V  minulom roku slúžilo pri hraniciach Macedónska, Srbska, Maďarska, Poľska a iných krajín viac ako 240 slovenských policajtov.

Aj naďalej je Ministerstvo vnútra, či už prostredníctvom agentúry Frontex, alebo cestou inej spolupráce, pripravené pomôcť aj takýmto spôsobom. Premiér Peter Pellegrini ponúkol rakúskym ale aj  ďalším kolegom možnosť ubytovať v rámci našich kapacít osoby, ktoré sú v procese posudzovania alebo premiestňovania. Je známe,  že dočasne túto pomoc v minulom roku využilo Rakúsko a v Gabčíkove bolo umiestnených 1200 osôb zo Sýrie. Táto ponuka platí aj naďalej.
Samozrejme budeme pokračovať v hľadaní spôsobov ako pomôcť v riešení tohto problému, stále však ostáva na prvom mieste suverenita a bezpečnosť občanov SR.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy