Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. júl 2024, utorok
 

Štátny tajomník ministerstva vnútra Jozef Buček na rokovaní Rady ministrov vnútra a spravodlivosti

07. 06. 2012

Štátny tajomník ministerstva vnútra Jozef Buček sa 7. júna 2012 zúčastnil na rokovaní Rady Európskej únie v zložení ministrov vnútra v Luxembursku.

Hlavným bodom spoločných diskusií bolo fungovanie schengenského systému. Ministri vnútra schválili legislatívny návrh, ktorý by v prípade vážneho ohrozenia verejného poriadku alebo vnútornej bezpečnosti umožnil znovuzavedenie hraničných kontrol. Znovuzavedenie hraničných kontrol bude možné na 30 dní, v prípade potreby aj na dlhšie obdobie, maximálne však na 6 mesiacov.

V prípade mimoriadnych udalostí (napríklad teroristický útok) zostane možnosť okamžitého znovuzavedenia kontrol, maximálne však na 2 mesiace.

V prípade závažných nedostatkov pri kontrole hraníc niektorým členským štátom, ktoré by spôsobovali nestabilitu celého schengenského priestoru, bude možné zaviesť hraničné kontroly na 6 mesiacov, maximálne však na 2 roky. O schválenom návrhu bude teraz rokovať Európsky parlament.

Ministri diskutovali aj o spoločnom európskom azylovom systéme, predmetom spoločných rokovaní boli aj pripravované readmisné dohody medzi Európskou úniou a tretími krajinami, najmä Tureckom, Marokom a Pakistanom.

Rada ministrov sa tiež dohodla na zriadení Európskeho centra kybernetickej kriminality. Centrum má byť podľa návrhu súčasťou Europolu a jeho úlohou bude podporovať členské štáty s cieľom rýchlejšie reagovať na počítačovú kriminalitu.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy