Systematické opatrenia na kontrolu hraníc zvyšujú bezpečnosť v EÚ
BRUSEL, 12. 12. 2016Počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ sa podarilo dosiahnuť dohodu o systematických kontrolách na hraniciach Európskej únie a o pravidlách, ktoré umožnia rýchlejšie prerušenie platnosti bezvízového styku. Po zasadaní šéfov rezortov vnútra krajín EÚ v Bruseli v piatok 9. decembra 2016 to konštatoval slovenský minister vnútra Robert Kaliňák.
Minister predpokladá, že spolu s ďalšími pripravovanými opatreniami to zvýši bezpečnosť a predíde nelegálnej migrácii do EÚ.
"Mechanizmus, ktorý umožní opätovné zavedenie víz pre krajiny, neplniace podmienky, je veľmi dôležitý nástroj v súvislosti s bojom s nelegálnou migráciou, práve ako nástroj tlaku pre plnohodnotné realizovanie readmisných dohôd," vyhlásil Robert Kaliňák. Tento mechanizmus dávať možnosť prerušiť platnosť bezvízového styku pre stanovené skupiny obyvateľov z tretieho štátu na deväť, prípadne až 18 mesiacov.
Slovenský minister vnútra vysvetlil, že cieľom systematických hraničných kontrol, ktoré sa doteraz týkali len občanov tretích štátov, je, aby každý odchod občanov Únie z jej územia a opätovný návrat bol zaznamenaný. Malo by to pomôcť aj v boji proti terorizmu, pretože radikáli, ktorí bojovali po boku tzv. Islamského štátu v Iraku a v Sýrii, sa postupne vracajú do Európy a majú obvykle občianstvo jedného z členských štátov.
"Entry/exit systém, to je základný element inteligentných hraníc, sme ďaleko, ale je to veľmi komplikovaná téma. Nie sú tu nejaké veľké rozpory," konštatoval Robert Kaliňák. Systém je zameraný na rýchlejšiu a dôkladnejšiu kontrolu občanov tretích štátov prichádzajúcich do EÚ na krátke obdobie, čo je maximálne 90 dní v rámci jedného polroka.
Systém by mal automaticky zaznamenávať osobné a biometrické údaje občana tretieho štátu cestujúceho do EÚ, typ cestovného dokumentu a miesto, kde do Únie vstúpil, aj kde ju opustil. Automaticky vypočíta dĺžku povoleného pobytu v EÚ, odhalí falošné cestovné doklady a osoby nedodržiavajúce pravidlá.
"Predpokladám, že počas maltského predsedníctva sa to bude dať uviesť do života," uviedol Robert Kaliňák na margo entry/exit mechanizmu. Jeho súčasťou je aj viacero databáz EÚ vrátane databázy Eurodac, ktorá obsahuje odtlačky prstov.
Diskusia o takzvanej efektívnej solidarite podľa Roberta Kaliňáka už členské štáty polarizuje menej ako v minulosti: "Krajín, ktoré sú na tých extrémnych pozíciách, je čím ďalej menej, dnes by som ich tam videl zhruba už iba päť. To bude aj úloha, aj naša spoločná dohoda s maltských predsedníctvom, že budeme pokračovať v tlaku, aby sme všetkých dostali do stredu, do toho kompromisu."
Minister Kaliňák dúfa, že na efektívnej solidarite aj reforme európskej azylovej politiky sa napokon členské štáty dohodnú – reformu dublinského systému považuje za nevyhnutnú.
Prečítajte si tiež: