Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. máj 2024, piatok
 

Témou stretnutia štátneho tajomníka Vendelína Leitnera so zástupcom nemeckého veľvyslanectva bola aj nelegálna migrácia cez západobalkánsku trasu

11. 10. 2022

leitner-reuss-10102022-ilustr

Štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Vendelín Leitner sa stretol v pondelok 10. októbra 2022 na pôde ministerstva so zástupcom veľvyslankyne Nemeckej spolkovej republiky na Slovensku Michaelom Reussom. Hlavnou témou rokovania bol nárast nelegálnej migrácie cez západobalkánsku trasu, ktorej čelí Európska únia. Predstavitelia Slovenska a Nemecka sa zhodli na potrebe zachovania základného pilieru Schengenu, ktorým je voľný pohyb bez kontrol cez vnútorné hranice EÚ.

Štátny tajomník MV SR zopakoval postoj rezortu a zdôraznil, že problém nelegálnej migrácie je potrebné riešiť na európskej úrovni. Upriamil pozornosť na návrhy, ktoré chce slovenská strana vzniesť na najbližšej Rade pre vnútorné veci a spravodlivosť (JHA), na ktorej sa tento týždeň stretnú v Luxemburgu ministri vnútra členských štátov EÚ. 

„Pre nás je prioritné ochrániť vonkajšiu hranicu schengenu," povedal štátny tajomník MV SR. Slovenská republika ďalej presadzuje zvýšenie aktivity agentúry Frontex v štátoch západného Balkánu, efektívnu návratovú politiku, boj proti prevádzačstvu a apel na štáty západného Balkánu na zosúladenie ich vízovej politiky s vízovou politikou EÚ.

 „Zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach by malo byť posledným inštitútom, ktorý by sme mali uplatňovať," poznamenal riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného Robert Gucký, ktorý informoval o krokoch Policajného zboru v boji proti nelegálnej migrácii.

Rokovanie na ministerstve vnútra

Zástupca nemeckej veľvyslankyne Michael Reuss povedal, že napriek tomu, čo sa aktuálne deje, je dôležité, aby sme zachovali Schengen a voľný pohyb v rámci neho. To sa dá podľa neho len vtedy, keď každý členský štát EÚ bude dodržiavať platné pravidlá vrátane readmisných dohôd. Nemecko takisto podporuje zintenzívnenie pôsobenia agentúry Frontex pri ochrane vonkajšej hranice.

Témou rokovania bol aj dopad vojny na Ukrajine. Štátny tajomník MV SR informoval o Kontingenčnom pláne pre riešenie mimoriadnej situácie v súvislosti s hromadným príchodom obyvateľov Ukrajiny na územie Slovenskej republiky, ktorý schválil Ústredný krízový štáb.

Vendelín Leitner a Michael Reuss hovorili aj o posilnení  bilaterálnej spolupráce v oblasti vnútorných záležitosti v rámci pripravovaného Akčného plánu medzi SR a Nemeckom na roky 2022 – 2024.

 

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy