V Bruseli po prvý raz v tomto roku zasadala Rada ministrov pre vnútorné záležitosti

05. 03. 2025

estok-brusel2025

Na rokovaní Rady v stredu  5. marca 2025 Slovenskú republiku zastupoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Rokovanie sa sústredilo na aktuálny stav Schengenského priestoru, návratovú politiku, hraničné kontroly a spoluprácu v oblasti bezpečnosti. 

Úvod bol zameraný na Schengenský barometer, ktorý popisuje stav Schengenského priestoru.  Správa sa tento raz viac venovala situácii na vnútorných hraniciach Schengenu, ktoré sú aj naďalej výzvou. V súčasnosti má kontroly zavedených 10 členských štátov, pričom šesť z nich ich zaviedlo už v roku 2015. Opatrenia na vonkajších hraniciach sa však ukazujú ako efektívnejšie, a preto by vnútorné kontroly mali zostať len výnimočným a krátkodobým nástrojom.

„Prax nám jasne ukazuje, kde sme úspešní, ale aj kde máme priestor na zlepšenie. Musím však povedať, že aj na základe schengenského hodnotenia si Slovensko svoje záväzky riadne plní, dokonca v niektorých opatreniach patríme medzi najlepších,“ zdôraznil minister Matúš Šutaj Eštok.

Návraty nelegálnych migrantov boli určené ako jedna z priorít Schengenského cyklu na obdobie 2024 – 2025. Rada prijala odporúčania zamerané na zvýšenie účinnosti návratových mechanizmov a zdôraznila potrebu lepšej koordinácie medzi členskými štátmi. Slovensko apelovalo na aktívnejšiu úlohu Európskej komisie pri uzatváraní partnerstiev s tretími krajinami.

O sekundárnej tranzitnej migrácii, ktorá bola dôvodom zavedenia hraničných kontrol zo strany Českej republiky,  hovoril minister Matúš Šutaj Eštok počas bilaterálného stretnutia s námestníkom ministra vnútra Českej republiky Lukášom Hendrychom. Slovensko eviduje oproti roku 2023 až takmer 95 % pokles. V tejto súvislosti boli v tomto a aj minulom roku zorganizované bezpečnostno-represívne akcie na hraniciach s Maďarskom.

Ministri diskutovali aj o progresívnom postupe pri spúšťaní systému VSTUP/VÝSTUP (Entry/Exit), v ktorom budú evidované osoby prichádzajúce na územie EÚ z tretích krajín. 

Ďalšou časťou rokovania bola spolupráca s krajinami Latinskej Ameriky v boji proti obchodovaniu s drogami a organizovanému zločinu. EÚ a partneri z Latinskej Ameriky sa dohodli na spoločnej deklarácii o posilnení spolupráce.

„Takáto regionálna spolupráca vedie k zlepšovaniu odhaľovania a vyšetrovania prípadov, limituje možnosti páchateľov trestnej činnosti nájsť bezpečné útočisko v niektorej z krajín našich regiónov," konštatoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Diskutovalo sa aj o aktuálnych výzvach v oblasti bezpečnosti v súvislosti so zmenou režimu v Sýrii. Ministri sa zhodujú, že situácia v Sýrii ostáva komplikovaná a nejasná, je preto potrebné úzko monitorovať všetky riziká. Bude potrebné dôsledné využívať všetky dostupné nástroje, ochraňovať vonkajšie hranice, ako aj venovať sa možnostiam návratov do Sýrie.