Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. máj 2024, sobota
 

Azylový systém EÚ: "efektívna solidarita" je o poskytovaní adekvátnej pomoci

18. 11. 2016

eu-sr-vlajky-ilustr

Slovenský návrh "efektívnej solidarity" sa stretol medzi členskými štátmi s pochopením a označili ho za dobrý základ pre ďalšiu diskusiu, konštatoval slovenský minister vnútra Robert Kaliňák. Ten vo štvrtok 17. novembra 2016  večer na neformálnom stretnutí s únijnými ministrami vnútra hovoril o reforme azylového systému.

"Viaceré krajiny postavili ciele, ktoré má efektívna solidarita naplniť, ani nie tak efektívna solidarita ako nová reforma dublinského systému," vyhlásil Robert Kaliňák. Ocenil, že na štvrtkovom neformálnom stretnutí prevládala otvorená debata. Viacero členských štátov podľa neho uviedlo, že solidarita sa nemôže prejavovať len finančne, ale aj konkrétnymi krokmi.

Minister Kaliňák v Bruseli

"Ide o to, aby každá krajina poskytla adekvátnu pomoc, a aby to bol prejav solidarity," vysvetlil minister. "Efektívna solidarita" nemá byť podľa Kaliňáka založená na tom, že členské štáty únie si vyberú, aký typ pomoci im vyhovuje poskytnúť, ale musí to byť solidarita v prospech celého spoločenstva.

Rokovanie v Bruseli

Robert Kaliňák pripomenul spoluprácu s Rakúskom, v rámci ktorej Slovensko v Gabčíkove ubytovalo 1200 žiadateľov o azyl. "Krajiny tranzitného typu, ako je napríklad Slovensko, môžu prispieť k odľahčeniu krajín najzaťaženejších a myslím, že toto sa stretlo zhodou okolností s veľkým porozumením," uzavrel.

Slovenský minister vnútra  v piatok 18. novembra 2016 predsedá riadnemu zasadnutiu Rady pre vnútorné veci v Bruseli. Ministri vnútra EÚ budú rokovať o systéme EÚ pre cestovné informácie a povolenia známom pod anglickou skratkou ETIAS. Ten sa týka ľudí, ktorí do EÚ prichádzajú zo štátov bez vízovej povinnosti. Systém umožňuje robiť predbežné kontroly cestujúcich a v prípade potreby problémovým osobám vstup do únie odoprieť.

Minister Kaliňák s eurokomisárom Avramoupolusom a ministrom vnútra Malty Carmelom Abelom

Bude sa tiež vyhodnocovať , ako sa darí zlepšovať výmenu informácií medzi členskými štátmi v oblasti spravodlivosti a vnútra. Čakajú ich aj rokovania o budúcnosti Schengenského informačného systému a preberú implementáciu smernice o osobných záznamoch cestujúcich v leteckej doprave, ktorá má za cieľ zvýšenie bezpečnosti. Predmetom rokovaní bude aj boj proti terorizmu.

Prečítajte si tiež: Riešenie migračnej krízy možno dosiahnuť viacerými spôsobmi