Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. jún 2024, sobota
 

Informačný deň EASO: Európsky podporný úrad pre azyl chce zosúlaďovať azylovú a návratovú politiku

04. 07. 2018

easo-logo

Nová Príručka o posudzovaní žiadostí a azyl pre afganských štátnych príslušníkov bola jedným z bodov tohtoročného informačného dňa venovaného Európskemu podpornému úradu pre azyl (EASO), ktorý sa uskutočnil 25. júna 2018  v priestoroch migračného úradu.

Afganistan patrí dlhodobo ku krajinám, kde je rozhodovacia prax členských štátov veľmi rozmanitá -  od  udelenia azylu, ako najvyššej formy medzinárodnej ochrany, až po zamietavé rozhodnutia s následným návratom do krajiny pôvodu. 

Zábery z Easo Info Day 2018

Príručka EASO, na ktorej príprave participovali  experti z azylových úradov naprieč EÚ, predstavuje pilotný projekt, ktorý má prispieť k väčšej konvergencii azylovej praxi. Dokument, ktorý nie je záväzný, obsahuje okrem výkladu článku 15 tzv. procedurálnej smernice aj postupy, ako posudzovať žiadosti rôznych skupín žiadateľov o azyl  diferencované v závislosti od konkrétnej provincie v Afganistane.  Ako informovala zástupkyňa EASO, ktorá sa podujatia zúčastnila, ďalšími krajinami, ku ktorým budú spracované obdobné príručky, sú Nigéria a Irak.

Na EASO informačnom dni sa za prítomnosti  zástupcov štátnej správy, mimovládneho sektora aj IOM ďalej diskutovalo o zbere dát, ich analyzovaní a vyhodnocovaní, ako aj o situácii v krajinách, z ktorých žiadatelia o azyl prichádzajú. Prítomní sa mohli oboznámiť s verejne dostupnou interaktívnou on-line aplikáciou so štatistickými údajmi o utečencoch.   

    Ukážka výstupov z aplikácie                                                                                           

Zamestnanci migračného úradu sa s účastníkmi podelili aj o svoje skúsenosti z hotspotov v Grécku, Taliansku či na Cypre. Len v priebehu tohto roka odpracovali zamestnanci migračného úradu  súhrne takmer 450 dní v rôznych členských štátoch EÚ, ktoré sú vystavené migračným tlakom. Od roku 2015 sa zúčastnili na 42 vyslaniach v azylových podporných tímoch pod záštitou EASO.

Prečítajte si tiež: