Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 17. apríl 2024, streda
 

Kabinet rozhodol o predĺžení poskytovania dočasného útočiska aj o zmenách pri poskytovaní príspevku za ubytovanie

21. 02. 2024

paragraf

Uznesenie predložené ministrom Matúšom Šutajom Eštokom v stredu 21. februára 2024  predlžuje platnosť štatútu dočasnej ochrany do 4. marca 2025. Ide o predĺženie na základe vykonávacieho rozhodnutia Rady EÚ 2023/2409 prijatého 19. októbra 2023. 

Dôvodom predĺženia je takmer dva roky trvajúci vojnový konflikt Ruska proti Ukrajine. Civilnému obyvateľstvu prichádzajúcemu z Ukrajiny do Európskej únie je týmto spôsobom umožnená dostupnosť núdzového ubytovania, základnej zdravotnej starostlivosti, prístupu na trh práce ako aj do školského systému. 

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok predložil aj  návrh nového nariadenia, ktoré mení výšku poskytovaného príspevku za ubytovanie odídenca. Po novom tak ubytovatelia dostanú za noc ubytovania odídenca 5 EUR. Táto suma je rovnaká pri všetkých odídencoch bez rozdielu veku.V nadväznosti s tým sa zároveň menia aj súhrnné sumy príspevkov v závislosti od počtu obytných miestností. 

 Príspevok za ubytovanie odídenca bude poskytovaný do 31. 3. 2024. Ministerstvo vnútra zároveň pripravuje novelu zákona o azyle, ktorá bude riešiť dlhodobú udržateľnosť poskytovanej pomoci pri ubytovaní odídencov.