Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 3. december 2024, utorok
 

Krajiny V4 spolu so Slovinskom a Rakúskom v Budapešti riešili spoločný postup pri migračných vlnách

05. 10. 2021

mikulec-v4-budapest3

 Hraničné kontroly a migrácia v súvislosti s aktuálnou situáciou na schengenskej hranici s Bieloruskom, v Afganistane a na západobalkánskej migračnej trase boli hlavnými témami konferencie zástupcov krajín V4 vrátane Slovinska a Rakúska 5. októbra 2021 v Budapešti.

Stretnutie zorganizovalo Maďarsko, ktoré Vyšehradskej skupine v súčasnosti predsedá. Počas rokovaní sa potvrdilo, že členské štáty EÚ sa zhodujú na väčšine otázok týkajúcich sa riadenia kríz. Zastávajú aj  predtým nepodporovaný postoj V4, teda  zastaviť nelegálnu migráciu mimo EÚ.

Minister vnútra Roman Mikulec konštatoval, že je potrebné pomôcť krajinám susediacim s Afganistanom pri zlepšovaní podmienok afgánskych utečencov nachádzajúcich sa na ich území. „Pokiaľ ide o návrat migrantov, ktorí nemajú právo na azyl, je potrebné spolupracovať aj tranzitnými krajinami, aby boli ochotné prevziať naspäť tieto osoby minimálne do času, kým Afganistan nenadobudne status bezpečnej krajiny,“ povedal Roman Mikulec. Doplnil, že Slovenská republika je pripravená pomôcť krajinám, ktoré zasiahne migračná vlna, aby sa nezopakovala situácia z roku 2015. Vyšehradská skupina, Slovinsko a Rakúsko by sa podľa neho mali dohodnúť, že v prípade nárastu migrantov zo západného Balkánu dajú k dispozícii ľudí a techniku na vonkajšie hranice. V opačnom prípade migranti budú prúdiť ďalej na Západ, čo bude mať za následok znovuzavedenie kontrol na vnútorných hraniciach.

Rokovanie V4 v Budapešti

Voľný pohyb osôb, tovaru a služieb je totiž kľúčom k oživeniu Európy po koronakríze, ktorá zanechala následky aj na integrite Schengenu. Slovenská republika plne podporuje odporúčania Rady EÚ dočasne obmedziť cesty do EÚ, ktoré nie sú nevhynutné. „Je však  potrebné hovoriť aj  o mechanizme jednotnej kontroly tranzitujúcich cestujúcich na vonkajšej hranici, keďže príslušníci tretích krajín si vyberú na tranzit tú krajinu, ktorá má protiepidemiologické opatrenia najnižšie,“ upozornil minister Roman Mikulec.

Roman Mikulec povedal, že zvýšený migračný tlak zatiaľ nebol zaznamenaný na vonkajšej  hranici s Ukrajinou. Konštatoval, že nelegálna migrácia na vonkajšej hranici s Bieloruskom je nástrojom hybridnej vojny.

Rokovanie V4 v Budapešti

Na litovsko-bieloruskej hranici len za prvý polrok 2021 zadržali 18-krát viac nelegálnych migrantov ako za celý minulý rok. Obdobnej situácii čelí Poľsko, kde v septembri zaznamenali vyše 4-tisíc nelegálnych prekročení hranice. Situácia však stále nie je stabilná. „Je potrebné zintezívniť kontroly najmä na úsekoch, ktoré nie sú chránené technickými prostriedkami," odporúčal Roman Mikulec a zároveň ocenil reakciu členských štátov EÚ, ktoré pobaltským krajinám poskytli pomoc a podporu.

V otázke rozširovania Schengenského priestoru o Rumunsko, Bulharsko a Chorvátsko zostáva postoj Slovenska nemenný: naďalej podporujeme ich vstup, keďže splnili technické parametre.

Ministri sa na záver dotkli aj témy koronakrízy a pokračovania spolupráce krajín V4, Rakúska a Slovinska.