Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2024, nedeľa
 

Migračné úrady Slovenska a Grécka nadviazali expertnú spoluprácu

01. 08. 2021

hellenic-vlajka

Výmena odborných poznatkov v oblasti sociálnej práce a ich nositeľov, identifikácia zraniteľných osôb a riešenia konfliktov v utečeneckých táboroch budú od jesene predmetom spolupráce na bilaterálnej báze medzi Migračným úradom MV SR s gréckym ministerstvom pre migráciu a azyl.

 

Vyplynulo to  z pracovnej cesty expertiek odboru migrácie a integrácie MÚ MV SR, ktorá sa uskutočnila 19. – 23. júla 2021 v Aténach. Zástupkyne migračného úradu Petra Achbergerová a Petra Blažejová sa s viceguvernérom pre príjem a identifikáciu utečencov S. Hagabimanom dohodli, že Slovensko kapacitne posilní sociálnu prácu v jednom zo siedmich táborov v Aténach a podporí ho aj materiálnou pomocou v podobe školských pomôcok a hygienických potrieb. Okrem prítomnosti sociálnych pracovníčok migračného úradu sa skúma aj možnosť nasadenia kolegov z antikonfliktného tímu Policajného zboru do terénnej alebo školiteľskej práce v Grécku.

Cesta je výsledkom návrhu projektu ELPIS, ktorý migračný úrad  ponúkol gréckemu partnerovi v marci  2021 ako súčasť záväzku SR pomáhať v oblasti migrácie tam, kde existuje potreba krajín pôvodu alebo v rámci členských krajín EÚ.

Slovensko-grécka spolupráca

Delegáciu MÚ MV SR ústretovo podporilo aj veľvyslanectvo SR v Aténach. Policajná  pridelenkyňa zastupiteľského úradu pplk. Beáta Adameová logisticky i obsahovo významne zvýšila kredit slovenskej delegácie.

Slovensko-grécka spolupráca

 „Veľmi nás potešilo, že grécka strana prijala náš návrh s vďakou a so slovami, že Slovensko je prvou krajinou, ktorá Grécku ponúkla bilaterálnu spoluprácu v uvedenej podobe  v tejto oblasti,“ skonštatovala riaditeľka odboru migrácie a integrácie migračného úradu Petra Achbergerová. „Je to pre nás zároveň aj možnosť ako si prehlbovať a rozširovať vlastné vedomosti a pracovné skúsenosti, keďže  azylové zariadenia na Slovensku sú obsadené len v minimálnej miere,“ dodala.