Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. jún 2024, štvrtok
 

Migračný úrad a ministerstvo zahraničných vecí pokračujú v spolupráci s Bosnou a Hercegovinou

22. 12. 2022

bosna-22122022ilustr

Na odporúčanie Migračného úradu MV SR  podporila Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS – Slovak Aid) Centrum sociálnych služieb v Bihaći. Centru bol poskytnutý grant vo výške 30 000 eur.

"Suma umožnila modernizáciu technického vybavenia centra a zamestnanie dvoch sociálnych pracovníkov pre prácu s maloletými migrantmi bez sprievodu. Podpora zo strany Slovak Aid pre Bosnu a Hercegovinu v oblasti azylu a migrácie mala v tomto roku aj podobu dvoch bilaterálnych študijných návštev expertov pre zoznámenie sa s postupmi, štandardami práce a výzvami, ktorým v praxi čelia. Práve štáty na tzv. balkánskej trase tvoria významný prvok v zmierňovaní tlaku nelegálnej migrácie na EÚ a preto je potrebné ich podporovať," vysvetlil riaditeľ migračného úradu Ján Orlovský. 

V Centre sociálnych služieb Bihac


Na doterajší priebeh projektu opätovne nadviazala aj podpora slovenského veľvyslanectva v Bosne a Hercegovine. Pri príležitosti Medzinárodného dňa migrantov (18. december) sa veľvyslanec SR Roman Hlobeň a konzul Patrik Turošík stali na jeden deň dobrovoľníkmi v tábore pre maloletých migrantov bez sprievodu v mestskej časti Bihaća v Borići.  Stretli sa s mladými ľuďmi z rôznych krajín a vypočuli si ich príbehy z putovania za lepším životom v Európe,  ich sny a plány.

V Centre sociálnych služieb BihacIch postoj a prístup ocenili médiá v Bosne a Hercegovine, ktoré tlmočili slová veľvyslanca Hlobeňa, že obdobie sviatkov neponúka všetkým rodinnú pohodu a vianočné chvíle. Preto je to pre nás príležitosť pripomenúť si dôležitosť prejavov ľudskosti, pokory, solidarity, či podpory a pomoci tým, ktorí to potrebujú.

Prečítajte si tiež: Bosne a Hercegovine pomáhame pri aproximácii európskeho azylového práva