Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. jún 2024, štvrtok
 

Migračný úrad bol súčasťou letného festivalu Slovenské Alternatívne Leto 2021

22. 07. 2021

migrácia-festival1

V dňoch 16. až 17. júla bol stan Migračného úradu MV SR na letnom festivale Slovenské Alternatívne Leto 2021 na Počúvadlianskom jazere v Banskej Štiavnici plný záujemcov. V spolupráci s kanceláriou UNHCR v Budapešti, o. z. Mareena, Slovenskou humanitnou radou a o. z. Záhrada v Banskej Bystrici pripravili odborníčky z úradu panelovú diskusiu a aktivity, ktoré účastníkom festivalu priblížili tému utečenectva a migrácie na Slovensku i vo svete.


Návštevníci si mohli kvízovo otestovať svoje vedomosti a prostredníctvom virtuálnych okuliarov zažiť cestu utečenca do Európy alebo sa pozrieť na deň v utečeneckom tábore očami 12-ročnej sýrskej školáčky. Filmy mali veľký úspech u detí i dospelých. V stane boli k dispozícii aj informačné letáky, štatistiky z oblasti azylu a upomienkové predmety vyrobené žiadateľmi o azyl v azylových zariadeniach.


Debata na tému Migranti a utečenci alias Fakty o migrácii sa uskutočnila vo festivalovom diskusnom stane a jej formát ocenila aj jeho manažérka Csilla Droppová z o. z. Záhrada v Banskej Bystrici: „V tejto citlivej téme je dobré mať takpovediac za jedným stolom štát a neziskovky. Dôkaz, že spolupráca verejného a neziskového sektora je možná, je pre ľudí v týchto časoch vzájomnej nedôvery veľmi dôležitý. A zároveň sa dozvedia, ako sa oba sektory vedia navzájom dopĺňať.“

festival-migrácia2


Diskutujúcimi boli riaditeľka odboru migráciea integrácie migračného úradu Petra Achbergerová, riaditeľ SHR Peter Devinský spolu so svojím hosťom, ktorému bola na Slovensku udelená medzinárodná ochrana, a riaditeľka o. z. Mareena Michaela Pobudová. Cieľom diskusie bolo vyvrátiť mýty z oblasti migrácie a priblížiť aktivity, ktoré sú v SR realizované v oblasti azylu a následného začleňovania osôb s udelenou medzinárodnou ochranou do spoločnosti. Samozrejme, osobná skúsenosť hosťa, ktorý si celým procesom prešiel, priblížila problematiku azylu v SR publiku najviac. Na podujatí sa podieľala aj sekcie krízového riadenia MV SR, ktorá migračnému úradu zapožičala a postavila stan aj s výbavou.

migrácia-festival3