Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. február 2024, streda
 

Minister vnútra informoval kabinet o plánoch na posilnenie kapacít v oblasti migrácie

05. 10. 2022

paragraf

Na  rokovaní vlády v stredu 5. októbra 2022 informoval minister vnútra Roman Mikulec  o návrhu ministerstva vnútra týkajúceho napĺňania záväzkov solidarity v oblasti migrácie. Predkladaný materiál sa týka plánovacieho cvičenia záväzkov Slovenskej republiky v oblasti presídľovania a humanitárneho prijatia na roky 2023 až 2025 čerpané z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu na roky 2021 – 2027 (Fond AMIF).

Zámerom je predložiť Európskej komisii odhad pre poskytnutie finančných prostriedkov pre Slovensko na dané obdobie. V prípade, že by sa vláda SR v budúcnosti rozhodla prijať na svoje územie osoby z tretích krajín touto cestou, bolo by možné náklady s tým spojené refundovať do výšky 10 000 eur na prijatú osobu.

„Vláda Slovenskej republiky zváži v budúcom roku možnosť výberu v rámci mechanizmov presídlenia alebo humanitárneho prijatia do 100 zraniteľných osôb z Bieloruska a Ruska pre pobyt na Slovensku. Dnešný materiál mal preto len informatívny charakter s cieľom oboznámiť mojich kolegov vo vláde o krokoch, ktoré ministerstvo vnútra prijíma pri posilňovaní našich kapacít v oblasti migrácie zo zdrojov EÚ. Akékoľvek záväzné rozhodnutie v tomto smere podlieha schváleniu vo vláde SR," upresnil minister vnútra Roman Mikulec.

Ministerstvo vnútra predloží Európskej komisii návrh už v piatok 7. októbra 2022.

„Slovenská republika v tejto plánovacej fáze nového rozpočtového obdobia pre Fond AMIF potvrdzuje partnerom v EÚ že v spoločnej výzve, akú migrácia pre Európsku úniu predstavuje, má záujem byť jej solidárnym členom,"  povedal riaditeľ Migračného úradu MV SR Ján Orlovský.