Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. apríl 2024, pondelok
 

Minister vnútra podpísal memorandum o porozumení s UNHCR

18. 02. 2024

unhcr-logo

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v piatok 16. februára 2024  na pôde rezortu prijal regionálnu riaditeľku Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov na Slovensku Danijelu Popović-Efendić.  V úvode bilaterálnych rokovaní došlo k podpísaniu Memoranda o porozumení medzi  MV SR a UNHCR  a  o spolupráci v oblasti starostlivosti o cudzincov v azylových zariadeniach a o vysídlené osoby.

„Spolupráca medzi rezortom vnútra a zastúpením úradu vysokého komisára pre utečencov na Slovensku pretrváva už 30 rokov a je neoceniteľná pri pomoci ľuďom v ohrození“, povedal minister Matúš Šutaj Eštok.

Rokovanie

V tejto súvislosti spomenul plány štátu na zmeny v oblasti krízového manažmentu, dôležité aj pre zvládanie utečeneckých kríz.

Regionálna riaditeľka UNHCR Danijela Popović-Efendić informovala o možnosti darovať ministerstvu vnútra materiálnu pomoc zo skladov UNHCR, ide najmä o spacie vaky, oblečenie a prikrývky za takmer pol milióna eur.  

Jednou z tém stretnutia bola aj príprava Regionálneho akčného plánu pre príchod utečencov na Slovensko pre rok 2024, úvodné predstavenie ktorého by sa malo uskutočniť na pôde ministerstva vnútra. Minister Matúš Šutaj Eštok prisľúbil v tejto veci aktívnu spoluprácu.

Na stretnutí sa hovorilo aj o  asistencii UNHCR pri spracúvaní dát o utečencoch na našom území.  UNHCR ponúklo expertnú a technickú pomoc, napríklad formou poskytnutia informácií z databáz o utečencoch z Ukrajiny.  Prerokovali aj možnosti na obnovenie diskusie k návrhu medzivládnej dohody s UNHCR a IOM o humanitárnom transfere utečencov cez Slovenskú republiku.