Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. júl 2024, utorok
 

Minister vnútra Robert Kaliňák na pracovnej ceste v Kanade

04. 03. 2015

canada-vlajka

OTTAWA – Slovensko-kanadské bilaterálne vzťahy, prisťahovalectvo, azylová problematika ale aj situácia na Ukrajine boli hlavnými témami rozhovorov podpredsedu vlády SR a ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka, na jeho oficiálnej pracovnej ceste v Kanade. Ide o prvú návštevu člena vlády v severoamerickej krajine za posledných päť rokov.

 Minister vnútra Robert Kaliňák sa stretol s ministrom pre bezpečnosť a mimoriadne situácie Kanady Stevenom Blaneyom a ministrom pre migráciu a štátne občianstvo Chrisom Alexanderom. Na stretnutiach rezonovala aj súčasná situácia na Ukrajine. „Podporujeme územnú celistvosť Ukrajiny a našim spoločným záujmom je aby bola stabilná, demokratická a prosperujúca krajina. Slovensko  výrazne  Ukrajine pomohlo spustením reverzných dodávok plynu,“ povedal Kaliňák na stretnutí s ministrom Alexanderom, ktorý dlhé roky  pôsobil v Moskve ako kanadský diplomat. Okrem toho prebrali problematiku elektronickej autorizácie ETA (Electronic Travel Autorization), ktorú plánuje Kanada spustiť po vzore USA v lete tohto roku. Obaja ministri sa zhodli, že výmena údajov o cestujúcich PNR (EU-Canada Agreement on Passenger Name Records) je významným krokom na prevenciu v rámci boja proti terorizmu. Dotkli sa aj migrácie a projektu mobilita mladých, ktorý umožňuje mladým občanom SR s vekom do 35 rokov stráviť rok v druhom štáte a pritom pracovať a cestovať. Program na Slovensku funguje od roku 2011, ročná kvóta je 350 osôb.

S ministrom pre bezpečnosť a mimoriadne situácie Kanady Stevenom Blaneyom prebrali najmä azylovú problematiku. V roku 2014 narástol počet žiadateľov o azyl zo Slovenska na 469, čím sa Slovensko zaradilo na prvé miesto spomedzi krajín EÚ. Predovšetkým išlo o sociálne slabších občanov pochádzajúci  z osád, ktorí vstúpili v Kanade do azylovej procedúry a po zamietnutí azylu o šiestich mesiacoch odchádzali. „Migrácia občanov SR do Kanady je motivovaná ekonomicky. Ich cieľom je vydávať sa za utečencov a pritom získať prístup k sociálnym dávkam v Kanade,“ povedal Kaliňák. Slovensko ponúklo Kanade lepšiu výmenu informácií medzi jednotlivými úradmi ako aj riešenie tejto problematiky po vzore iných európskych krajín, ktoré mali v minulosti s migráciou týchto skupín za sociálnymi dávkami problémy ako je Belgicko alebo Veľká  Británia. Témou ďalších spoločných rokovaní boli aj boj proti terorizmu  a možnej spolupráce v oblasti integrovaného záchranného systému a civilnej ochrany a know-how SR v oblasti ochrany štátnej hranice.

Debata o dvojitom občianstve s  krajanmi v Kanade

Robert Kaliňák sa tiež stretol s viac ako stovkou Slovákov žijúcich v Kanade. Slávnostná recepcia s krajanmi sa na pozvanie slovenského veľvyslanca v Kanade Andreja Drobu konala v budove Veľvyslanectva SR v Ottawe. Minister sa zaujímal predovšetkým o život slovenskej komunity v Kanade a ich pohľad na vývoj na Slovensku. Kanadskí Slováci z prostredia akademickej obce, umenia, športu či podnikatelia sa pri neformálnych rozhovoroch s ministrom pýtali najmä  na konflikt na Ukrajine a jeho dopad na Slovensko, rozoberali sa aj otázky pozitívneho ekonomického rastu našej krajiny a dotkli sa aj problematiky dvojitého občianstva a najmä procedúry opätovného získania slovenského občianstva, ktorú od 1. februára 2015 umožňuje nové nariadenie ministerstva vnútra.

Hostiteľ stretnutia, slovenský veľvyslanec v Kanade Andrej Droba, vyzdvihol prínos pracovnej cesty R.Kaliňáka v Kanade, keďže ide o prvú návštevu člena vlády v severoamerickej krajine po dlhšom čase. Dohody uzatvorené počas bilaterálnych rokovaní s jednotlivými ministrami výrazne pomôžu k zlepšeniu vzťahov medzi oboma krajinami.

Z Kanady sa podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák presunie do USA, kde sa stretne s ministrom zahraničných vecí USA  Johnom Kerrym.