Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. máj 2024, štvrtok
 

Minister vnútra SR Ivan Šimko navštívil Humanitárne centrum Migračného úradu MV SR, Útvar policajného zaistenia cudzincov v Medveďove a v Komárne policajtov v spoločných zmiešaných hliadkach

27. 06. 2023

Minister vnútra SR Ivan Šimko vníma otázku migrácie, a to ako legálnej, spôsobenej vojnou Ruska na Ukrajine a príchodom osôb na naše územie, tak ako aj neregulérnu migráciu,  ako prioritu. Práve z tohto dôvodu v utorok 27. júna 2023 navštívil dve zariadenia v pôsobnosti ministerstva vnútra. 

Minister vnútra si prehliadol fungovanie Humanitárneho centra v Gabčíkove, stretol sa s pracovníkmi migračného úradu, ktorí na mieste koordinujú chod zariadenia. V centre pôsobí niekoľko neziskových organizácií, ktoré deťom a dospelým zabezpečujú napríklad aj kurzy slovenčiny.

Bolo to cenné stretnutie, kde sme diskutovali o aktuálnych výzvach a kľúčovývch krokoch, ktoré je potrebné vykonať na zabezpečenie dôslednej integrácie odídencov z Ukrajiny. Chceme, aby sa Ukrajinci ešte viac zapájali do našej spoločnosti a priniesli jej tak obohatenie po všetkých stránkach," konštatoval minister vnútra SR Ivan Šimko. 

Minister so zamestnancami pracovísk

Minister Šimko následne navštívil Útvar policajného zaistenia v Medveďove, kde sa zaujímal o prácu policajtov Úradu hraničnej a cudzineckej polície PPZ. Okrem procesu pri umiestnení do zariadenia sa so zástupcom riaditeľa ÚHCP Ľudovítom Bírom a riaditeľom ÚPZC Medveďov rozprávali o možnostiach zlepšenia v oblasti ochrany verejného poriadku. 

V neposlednom rade sa minister vnútra stretol s policajtmi vykonávajúcimi službu v spoločných zmiešaných hliadkach v Komárne. Krajský riaditeľ PZ v Nitre Roman Zvoda vyzdvihol prínos spoločných hliadok, ktoré dokážu zabrániť cudzincom neoprávnene vstúpiť na územie Slovenska. Tieto hliadky sú dôležité pre zvýšenie bezpečnosti v rámci nášho regiónu a pre posilnenie spolupráce medzi Slovenskom a Maďarskom v súvislosti s migráciou na tzv. “západobalkánskej trase”.

Každé zo zariadení a rovnako tak aj prijímané opatrenia majú nezanedbateľný význam v riadnom fungovaní riadenia migrácie.