Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. máj 2024, štvrtok
 

Ministerstvo vnútra rozvíja spoluprácu s UNICEF pri ochrane najzraniteľnejších skupín utečencov z Ukrajiny

25. 08. 2022

unicef-logo

Memorandum o porozumení medzi Ministerstvom vnútra SR a Detským fondom OSN (UNICEF) vo štvrtok 25. augusta 2022  v Bratislave podpísali štátny tajomník rezortu vnútra Vendelín Leitner a koordinátorka UNICEF pre Slovensko Michaela Bauer. Cieľom memoranda je v nadväznosti na utečeneckú krízu, ktorú vyvolala vojna na Ukrajine, spolupráca pri ochrane a integrácii detí a rodín utečencov na Slovensku.

Ministerstvo vnútra od začiatku ozbrojeného konfliktu vyvíja v spolupráci s ďalšími partnermi aktivity, aby prichádzajúce deti a ženy, ktoré patria medzi zraniteľné skupiny, boli na Slovensku chránené a mali prístup k životne dôležitým službám. Za šesť mesiacov získalo dočasné útočisko na Slovensku už viac ako 34-tisíc detí.

Štátny tajomník MV SR Vendelín Leitner sa poďakoval za podporu, ktorú UNICEF v súvislosti s vojnou poskytuje Slovensku. „Ministerstvo vnútra s UNICEF od začiatku krízy úzko spolupracuje. Naším spoločným cieľom je plná integrácia a inklúzia prichádzajúcich utečencov do bežného života na Slovensku, ako aj zaistenie ich bezpečnosti. Zvláštnu pozornosť venujeme práve deťom, ktoré si bez ohľadu na okolnosti zaslúžia byť deťmi," povedal Vendelín Leitner.

Michaela Bauer a Vendelín Leitner

Koordinátorka UNICEF pre Slovensko sa poďakovala za doterajšiu spoluprácu a ocenila pomoc, ktorú Ukrajine a utečencom prejavila slovenská vláda aj celá spoločnosť. „Prejavili ste veľmi silnú solidaritu,"  povedala Michaela Bauer. Zároveň vyzdvihla aktivity ministerstva vnútra ako lídra pri koordinácii poskytovania pomoci utečencom. 

UNICEF je jednou z najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi už od roku 1946. Na základe memoranda o porozumení bude poskytovať Slovensku podporu pri ochrane detí v oblastiach ako vzdelávanie, sociálne a zdravotné služby, ako aj pri ochrane pred obchodovaním s ľuďmi a vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním. Memorandum umožní tiež UNICEF napredovať s výstavbou detského ihriska v Gabčíkove, kde sú ubytované práve zraniteľné skupiny.

Foto: MV SR, Vladimír Benko