Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. jún 2024, streda
 

Na Slovensko pricestovalo 46 afganských utečencov

23. 05. 2011

UtecenciNa Slovensko dnes pricestovalo 46 afganských utečencov z Iránu, pre ktorých sa Slovenská republika stane dočasným domovom. Stalo sa tak na základe dohody podpísanej ešte v decembri minulého roku medzi vládou SR, Úradom Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a IOM, Medzinárodnou organizáciou pre migráciu. Utečenci prileteli na letisko v Košiciach presne o 14:10 hodine.

Skupina utečencov pozostáva zo žien a detí, pričom najstaršia žena má 55 rokov a najmladšie dieťa 7 mesiacov. Umiestnení budú v azylovom zariadení MV SR v Humennom, kde zostanú maximálne šesť mesiacov. Potom budú presídlení do tretích krajín. MV SR im v zmysle dohody poskytne ubytovanie, stravu a základné hygienické potreby, ktoré budú čiastočne financované z Európskeho fondu pre utečencov. O zdravotnú a sociálnu starostlivosť pre utečencov sa postará Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov. IOM, Medzinárodná organizácia pre migráciu, zabezpečí proces presídlenia do konečnej cieľovej krajiny od kultúrnej orientácie až po samotnú cestu.

V zmysle vyššie spomenutej dohody Slovenská republika v tomto roku poskytne kapacitu pre 100 utečencov a osôb pod ochranou UNHCR, ktoré potrebujú dočasné útočisko pred svojím presídlením do cieľovej krajiny. Viac informácií o dohode nájdete tu.