Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. marec 2024, piatok
 

Na Slovensko prišlo 149 asýrskych kresťanov

11. 12. 2015

kriz-ilustr

Slovensko sa stane novým domovom pre 25 asýrskych kresťanských rodín. Celkom 149 ľudí priletelo vo štvrtok 10. decembra 2015 v nočných hodinách zo severného Iraku na košické letisko. Ich prijatie je súčasťou dobrovoľného príspevku SR k riešeniu migračnej krízy.

Iniciátormi projektu sú podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák, nitriansky sídelný biskup Viliam Judák, riaditeľ Migračného úradu MV SR Bernard Priecel a zástupca občianskeho združenia Pokoj a dobro Peter Brenkus.

Privítanie na košickom letisku

Slovensko sa rozhodlo v čase migračnej krízy a po posledných teroristických útokoch Islamského štátu prejaviť pomoc a solidaritu ľuďom, ktorí ju naozaj potrebujú. Minister vnútra Robert Kaliňák a nitriansky diecézny biskup Viliam Judák potvrdili, že na Slovensko príde 25 kresťanských rodín ohrozovaných Islamským štátom. „Pomáhame ľuďom, ktorí by prišli o život, pokiaľ by sme im nepomohli. Ide o tých, ktorí sú ohrozovaní terorizmom,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák na tlačovej konferencii so zástupcami cirkvi 30. novembra 2015. Sú to slušné kresťanské rodiny, ktoré z ich  domovov vyhnal Islamský štát.

Prílet na košické letisko

Ide o kresťanov hovoriacich pôvodným aramejským jazykom, teda jazykom, ktorým hovoril Ježiš Kristus. Pred príchodom Islamského štátu mnohí podnikali, sú medzi nimi lekári, umelci a remeselníci. Všetky rodiny prejavili o život na Slovensku záujem a už pred príchodom sa učia slovenský jazyk.

Privítanie v Humennom

 Presídlením tejto skupiny ostane zachované aj svetové kultúrne dedičstvo, aramejský jazyk. „Chceme, aby nestratili svoju kresťanskú identitu a na Slovensku vedeli nájsť nový domov,“ povedal nitriansky diecézny biskup Viliam Judák.

Tlačová konferencia o prijatí 25 asýrskych rodín
Zľava: Peter Brenkus, biskup Viliam Judák, minister Robert Kaliňák a šéf migračného úradu Bernard Priecel

Rodiny boli bezpečnostne preverené. V prvých dňoch pobudnú v azylovom centre v Humennom, kde absolvujú detailné zdravotné vyšetrenia. V úvodnej fáze integrácie im poskytneme pomoc vo forme jazykového vzdelávania, sociálnej asistencie, pracovného či sociálneho poradenstva. Náklady spojené so začleňovaním utečencov do spoločnosti budú hradené zo zdrojov zahraničných donorov a zo štandardných prostriedkov, ktoré sú vyčlenené v rozpočte. Celý integračný proces, ktorý trvá šesť mesiacov až dva roky,  smeruje k tomu, aby sa čo najskôr stali sami aktívnou a plnohodnotnou súčasťou našej spoločnosti.  V skupine sú vzdelaní ľudia, v závislosti od ich profesie sa im bude neskôr hľadať práca.

Vláda bude spolupracovať s cirkvou a OZ Pokoj a dobro na ich integrácii do slovenskej spoločnosti. Budeme hľadať optimálne riešenie, ktoré nebude vyrušovať obyvateľov Slovenska.