Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 2. marec 2024, sobota
 

Na stretnutí ministrov vnútra SR a Ukrajiny v Užhorode sa rokovalo o ďalšej spolupráci a pomoci

05. 05. 2023

mikulec-ua05052023c

Minister vnútra SR Roman Mikulec v piatok 5. mája 2023  v ukrajinskom Užhorode rokoval s ukrajinským šéfom rezortu vnútra Ihorom Klymenkom. Osobné stretnutie ministrov sa uskutočnilo na základe spoločného telefonátu, ktorý šéfovia rezortov vnútra absolvovali pred pár týždňami.

Minister vnútra Roman Mikulec na stretnutí podrobne informoval ministra vnútra Ihora Klymenka o zvládaní mimoriadnej situácie vyhlásenej vo februári 2022 na Slovensku a výzvach, ktorým Slovensko čelí odkedy Rusko zaútočilo na Ukrajinu. 

"Naša pomoc Ukrajine a jej obyvateľom je vnímaná mimoriadne pozitívne. Na Ukrajine som sa stretol s pokorou, vďačnosťou, víziou a odhodlaním bojovať a chrániť svoj národ. Tím ukrajinského ministerstva vnútra bol vďačný za to, čo všetko Slovensko pre Ukrajincov od vypuknutia vojny urobilo a rokovali sme o ďalších potrebách a spolupráci,” uviedol Roman Mikulec.

Rokovanie v Užhorode

Ukrajinská strana požiadala o spoluprácu pri vybavovaní dokladov pre ukrajinských občanov dočasne žijúcich na území Slovenskej republiky.

"Proces vybavenia dokladu Ukrajinca žijúceho na Slovensku bude trvať približne mesiac. V Bratislave a Košiciach na mobilných pracoviskách ukrajinského konzulátu sa odoberú vzorky na biometriu. Samotný doklad sa vyhotoví v Kyjeve a následne zašle na miesto aktuálneho bydliska Ukrajinca, ktorý o vydanie dokladu na Slovensku požiadal, alebo na konzulárny úrad Ukrajiny na Slovensku" vysvetlil minister Roman Mikulec.

Ministri vnútra Ihor Klimenko a Roman Mikulec

Ukrajinská strana tiež poukázala na potrebu odmínovania na územiach, kde už neprebiehajú boje.

Minister Ihor Klymenko sa tiež zaujímal o  informácie ohľadom integrácie Ukrajincov na Slovensku a deti. "Na Slovensku evidujeme približne 11-tisíc detí a dospievajúcich, ktorí sú zapojení do školského procesu, na našom území je ich pritom odhadom viac ako 20-tisíc, čo znamená, že väčšia časť ukrajinských detí aj naďalej absolvuje online vyučovanie na Ukrajine,” vysvetlil na rokovaní riaditeľ Migračného úradu MV SR Ján Orlovský.

Rokovanie v Užhorode

Ministri diskutovali aj o zintenzívnení spolupráce v boji proti organizovanej trestnej činnosti a to najmä v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine. 

Prečítajte si tiež:  Minister vnútra Roman Mikulec rokoval s mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Ukrajiny