Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. jún 2024, piatok
 

Nadácia SPP a UNICEF podporili vytvorenie detských a komunitných klubov v Humanitárnom centre Gabčíkovo

21. 12. 2022

gabcikovo-deti-mareena2

Migračný úrad MV SR inicioval v humanitárnom centre Gabčíkovo dovybavenie priestorov detských klubov pre predškolákov a tiež aj priestorov pre komunitnú prácu s dospelými vďaka finančnému príspevku Nadácie SPP.

 

"Z príspevku nadácie sa zakúpilo interiérové vybavenie klubov a hygienické zariadenie toaliet. Kvalitu tu tráveného času deťom spríjemňuje aj športové náradie pre  aktivity vo vnútri i na čerstvom vzduchu, hracie prvky pre zábavu a výchovu, čo zároveň prispieva k vytváraniu si vzťahu k Slovenskej republike,” povedal Ján Orlovský, riaditeľ Migračného úradu MV SR.

Činnosti v detskom klube realizuje  občianske združenie MAREENA ako implementačný partner medzinárodnej organizácie UNICEF. 

Priestory v Gabčíkove

Majitelia priestorov humanitárneho centra Gabčíkovo (spoločnosť Residence Park) prispeli na kapitálové investície na všetky stavebné a rekonštrukčné práce, ktoré boli spojené s realizáciou priestorov pre výchovné a voľnočasové aktivity.

Detské kluby denne navštevuje cca 40 detí. Prvá trieda detského klubu "Pandy", je určená pre 20 detí od 2 do 6 rokov. Druhá trieda detského klubu “Koaly”, je určená pre ďalších 20 detí vo veku od 4 do 6 rokov. Obidva detské kluby fungujú každý pracovný deň od 8. do 16. hodiny.

Zo zdrojov Nadácie SPP boli zabezpečené materiály na kreatívne a tvorivé dielne (kinetický piesok, maľovacie potreby, hračky, vzdelávacie potreby, ozvučovacia technika), koberce, ktoré pokryli celú triedu “Koál” a v triede “Pandy” detské toalety, šatníky, vešiaky, súpravy na sedenie a športové náradie.

Priestory v Gabčíkove

V klube o.z. MAREENA usporiadava aj jazykové kurzy slovenčiny pre deti od 6 do 17 rokov. Momentálne je otvorených 13 skupín po 15 detí, spolu sa tak kurzov slovenčiny zúčastňuje 195 detí. Zošity, perá, ceruzky a biele popisovacie tabule, ktoré deti používajú na výuke sú tiež súčasťou príspevku od Nadácie SPP.

Každý deň sú organizované aj krúžky a nízkoprahové voľnočasové aktivity dostupné pre všetkých 310 ubytovaných detí. Krúžky zahŕňajú výtvarnú a tanečnú výchovu, deti sa môžu venovať aj hre na gitaru, šachu, angličtine a funguje tiež predškolská výchova. V každom krúžku je okolo 20 detí (niektoré krúžky majú viac skupín, napr. angličtina má 3 skupiny po 20 detí).