Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. marec 2023, streda
 

O migrácii a cudzineckej agende sme hovorili so zástupcami ministerstva bezpečnosti Bosny a Hercegoviny

11. 06. 2021

Päťčlennú delegáciu ministerstva bezpečnosti Bosny a Hercegoviny  vedenú Sašom Kecmanom (poradca ministra) a Mirsadom Buzarom (zástupca riaditeľa úradu pre cudzinecké záležitosti) privítal 6. júna 2021 na pôde migračného úradu štátny tajomník MV SR  Vendelín Leitner. Cieľom pracovného pobytu bosnianskych kolegov  na Slovensku bolo oboznámiť sa s činnosťou nášho migračného úradu a útvarov hraničnej a cudzineckej polície. 

Ďalšie štyri dni boli venované konzultáciám a návštevám Úradu hraničnej a cudzineckej polície PPZ a jeho pracovísk zaisťujúcich cudzincov v Medveďove a v Sečovciach. Hostia si prezreli aj naše pobytové tábory pre žiadateľov o azyl v Rohovciach a Opatovskej Novej Vsi, taktiež  záchytný tábor v Humennom, ako aj prevádzku na hraničnom priechode Vyšné Nemecké.

Rokovanie slovensko-bosnianskej strany

Návšteva partnerov z Bosny a Hercegoviny bola iniciatívou Migračného úradu MV SR pod názvom Ruka pomoci. Projekt bol financovaný s použitím  nástroja na zdieľanie expertízy, vedomostí a skúseností Sharing Slovak Expertise, ktorý vznikol v roku 2019 pod hlavičkou Slovenskej agentúry pre rozvojovú a medzinárodnú pomoc ministerstva zahraničných vecí.

Rokovanie slovensko-bosnianskej strany

Utečenecké tábory v Bosne a Hercegovine momentálne prevádzkuje Medzinárodná organizácia pre migráciu,  ktorá však v blízkej budúcnosti odovzdá správu táborov tamojšej vláde. Preto sa ako jedna z alternatív slovenského príspevku k solidarite s krajinami, ktoré ilegálna migrácia nadmieru zaťažuje, ukazuje pomoc našich odborníkov.

Návšteva pracoviska hraničnej a cudzineckej polície

Bosnianskych partnerov zaujímali najmä možnosti našej technickej pomoci pri ochrane hraníc. Rovnako však využitie služieb slovenských expertov, ktorí by pomáhali pri vytváraní metodík azylovej a sociálnej práce v táboroch na území Bosny a Hercegoviny.

Návšteva pracoviska hraničnej a cudzineckej polície