Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. jún 2024, sobota
 

O utečencoch sa diskutovalo aj na festivale Uprising

28. 08. 2018

migracny-uprising-festival-august2018 (3)

V dňoch 24. a 25. augusta 2018  návštevníci festivalu Uprising mali možnosť diskutovať o migrácii, o utečencoch a tiež o samotnej azylovej problematike priamo s odborníkmi z migračného úradu. Migračný úrad využíva podobné príležitosti na stretnutia s ľuďmi s úmyslom v uvoľnenej atmosfére reagovať na rôzne škodlivé konšpiračné teórie vyúsťujúce často do nenávistných prejavov voči cudzincom, ktorí sa v našej krajine pokúšajú začať nový život.

Tento spôsob je účinný aj pri ľuďoch, ktorí majú tendenciu neprijímať názory autorít, ale na druhej strane dokážu oceniť fakty.

Okrem stretnutí v stane /na festival ho poskytla Sekcia krízového riadenia MV SR/ prebehla v sobotu 25. augusta verejná diskusia v priestoroch Interez Stage, ktorá mala prekvapivo vysokú návštevnosť. K zástupcom migračného úradu sa pripojil aj Ameer z Iraku. Hovoril o vlastných skúsenostiach azylanta na Slovensku a aj o svojom vnímaní života v našej krajine, veľmi odlišnej od jeho domoviny.

"Základný stan" migračného úradu na Uprising 2018

Diskutéri sa zaujímali aj o proces integrácie, hovorilo sa o medzinárodných záväzkoch našej krajine v oblasti azylu. Riešili sa aj praktické problémy, s ktorými zápasia na Slovensku ľudia s medzinárodnou ochranou. Viacerí z nich sa návštevníkom zverili so svojimi príbehmi, v ktorých nechýbajú chvíle strachu a tiež utrpenie.

Diskusia na Interez Stage

Návštevníci si zo stretnutí odnášali okrem informačných letákov či príručky pre žiadateľov o azyl aj ručne vyrobené predmety od utečencov. Tieto drobnôstky by mali pripomínať, že utečenci sú rovnakí ľudia ako Slováci, ktorí na rozdiel od nich majú šťastie, že sú občanmi demokratickej krajiny bez vojnových konfliktov.