Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 26. máj 2024, nedeľa
 

O živote v Libanone z prvej ruky od záchranára Walida el Hajj

23. 08. 2021

WALID a Brkal

V utorok 17.  augusta 2021 navštívil migračný úrad  Walid el Hajj, slovensko-libanonský záchranár, ktorého sanitka pomáha ľuďom v 16 obciach v okolí Bejrútu. Využili sme Walidovu dovolenku v Starej Turej /rodisko jeho mamy a starých rodičov/, aby nám prišiel porozprávať o situácii v Libanone a o ich zdravotnej starostlivosti.

Takmer tridsať kolegov a kolegýň sa na mieste a aj  cez online prenos  diskusie zaujímalo o každodenný život  ľudí v Libanone.  Informácie z prvej ruky sú totiž na nezaplatenie pri rozhodovacom azylovom konaní. Pozornosť teda upútalo aj Walidovo rozprávanie o utečeneckých táboroch v Libanone, kam priváža lieky a pomoc. Z opisov kolabujúcej krajiny a jej hospodárstva asi najviac prekvapili správy o občianskej súdržnosti. „Kto má viac, pomáha tým, kto má menej alebo vôbec nič. Islam zakazuje poskytovať otvorenú pomoc – chráni tým ľudskú dôstojnosť tých, čo sa ocitli v kríze. Preto si lieky, jedlo či oblečenie nájdu vždy ráno pri dverách,“  povedal Walid.

Walid s pracovníkmi migračného úradu

Walidovo občianske združenie získalo na svoju činnosť dva mikrogranty z grantu Slovak Aid ministerstva zahraničných vecí. Grantová budúcnosť však býva neistá a tak ďalšie kroky smerovali v piatok 20. augusta do Chirany Medical za výkonným riaditeľom Jánom Brkalom s otázkou, či by si vedel predstaviť Walida ako obchodného zástupcu pre výrobky Chirany v Libanone. „Je to zaujímavý nápad,“ skonštatoval pán Brkal:  „Walidovi starí rodičia tu boli kedysi zamestnaní, pracovala tu jeho mama a práve som sa dozvedel, že aj Walid sem chodil na prax zo svojej SEŠ v meste. Budeme sa o takejto možnosti určite ďalej rozprávať. Veď Walid má na to ideálne vzdelanie i skúsenosti." 

Výkonný riaditeľ Chirany Ján Brkal a Walid el Hajj

Veríme, že sa dobrá vec podarí a naša zdravotnícka technika bude pomáhať aj v Libanone.