Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. jún 2024, streda
 

Pracovníci migračného úradu debatovali o utečencoch so žilinskými školákmi

21. 06. 2021

fugitive-child-ilustr

Odborníčky Migračného úradu MV SR v spolupráci so ZŠ Jarná v Žiline pripravili pre žiakov a žiačky 7. – 9. ročníkov prednášku o migrácii a utečencoch. V pondelok 14. júla  2021 sa deti aj ich učiteľky z piatich tried  živo zaujímali o dianie vo svete i na Slovensku. Stretnutia mali uvoľnenú atmosféru.

Deti okrem iného zaujímalo, z ktorých krajín máme najviac žiadateľov o azyl, koľko ich na Slovensku skutočne je, prečo majú mobilné telefóny, či prečo sa tejto téme venuje taká mediálna pozornosť, ak ich na Slovensku máme len tak málo.

Martina Grošaft Cebecauerová a Annamária Naddourová z odboru migrácie a integrácie MÚ odchádzali zo Žiliny spokojné: „Cieľom našich aktivít je zvýšenie informovanosti detí a mládeže o reálnej situácii v tejto oblasti.  A nás len teší, že decká sú v tejto téme otvorené faktom. Ak sa aj objavia predsudky, vedia si ich skorigovať. U dospelých to niekedy už nejde," skonštatovala  M. G. Cebecauerová. „Príbehy ich rovesníkov, ktoré poznáme z práce v utečeneckých táboroch v zahraničí jednoznačne zaujali. Som si preto istá, že sme tu získali aj nových ambasádorov solidarity," doplnila A. Naddourová.

V škole s deťmi

Komunikácia s verejnosťou a rozširovanie povedomia o migrácii je súčasťou práce migračného úradu. V letných mesiacoch migračný úrad otvorí stánky na dvoch letných festivaloch. Ku Dňu utečencov úrad v spolupráci so zastúpením EK na Slovensku, Medzinárodnou organizáciou pre migráciu a UNHCR organizuje 23. júna verejnú online diskusiu s názvom Utečenci medzi nami – ako to funguje na Slovensku.