Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2024, nedeľa
 

Prvá dáma USA Jill Bidenová navštívila východnú hranicu s Ukrajinou

08. 05. 2022

mikulec-biden-uhcp-ilustr

Počas víkendu poctila Slovensko svojou návštevou prvá dáma Spojených štátov amerických Jill Bidenová. Minister vnútra SR Roman Mikulec spolu s premiérom Eduardom Hegerom a jeho manželkou Luciou Hegerovou v nedeľu 8. mája 2022 sprevádzali prvú dámu USA na hranici vo Vyšnom Nemeckom.

Jill Bidenová prejavila osobný záujem navštíviť našu východnú hranicu, ktorá je prvým nárazníkom pri prijímaní utečencov prichádzajúcich z vojnou zmietajúcej sa Ukrajiny. Práve minister vnútra riadi Ústredný krízový štáb SR a nadrezortnú pracovnú skupinu, ktorej úlohou je koordinovať  všetky činnosti súvisiace s prílevom osôb z vojnou postihnutej oblasti.

„Chcel by som touto cestou poďakovať všetkým zložkám ministerstva vnútra, ktoré sú počas návštevy manželky amerického v plnom nasadení. Len v Košickom samosprávnom kraji sa o bezpečnosť dnes stará 589 policajtov, ďakujem všetkým za prácu," povedal šéf rezortu vnútra Roman Mikulec.

 Prvá dáma USA so zástupcami hraničnej a cudzineckej polície vo Vyšnom Nemeckom

Prvú dámu sprevádzanú predsedom vlády SR Eduardom Hegerom s delegáciou privítal, a priamo na hraničnom priechode Vyšné Nemecké za ministerstvo vnútra informoval riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Robert Gucký a riaditeľ Hraničnej a cudzineckej polície Sobrance Jozef Oreský.

Prvá dáma USA s ministrom Romanom Mikulcom

Pri návšteve sa Jill Bidenová zaujímala ako prebieha proces prijímania utečencov, riešenie prvotných administratívnych úkonov ako aj mechanizmus humanitárnej pomoci, ktoré minister vnútra a ďalší predstavitelia rezortu ozrejmili návštevou samotných pracovísk  a veľkokapacitných stanov vo Vyšnom Nemeckom.

Prvá dáma USA s ministrom Romanom Mikulcom a manželmi Hegerovcami

Prvá dáma USA ocenila maximálne nasadenie Slovenska pri plnení a riešení prekážok, s ktorými sa počas migračnej vlny potýkame. Jej obdiv a poďakovanie patrilo aj zložkám ministerstva vnútra: hasičom, policajtom, pracovníkom sekcie krízového riadenia, migračnému úradu, predstaviteľom verejnej správy a mnohým ďalším, ktorí od vypuknutia konfliktu plným nasadením vykonávajú služobnú činnosť spojenú s riešením migrácie na území Slovenska.

Jill Biden na východnej hranice