Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. jún 2024, nedeľa
 

Riešenie migračnej krízy možno dosiahnuť viacerými spôsobmi

14. 10. 2016

logo EÚ

Pri riešení migrácie neexistuje len jediný prístup, ale viacero nástrojov, ktoré môžeme použiť. Minister vnútra SR Robert Kaliňák ako predsedajúci takto  vysvetlil 13. októbra 2016 po zasadnutí Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné veci v Luxemburgu termín flexibilná solidaritaObjasnil, že flexibilná solidarita zahŕňa návrhy na riešenie migračnej krízy, ktoré zazneli počas rokovaní Rady EÚ.


Robert Kaliňák vyzdvihol spoluprácu s Rakúskom, v rámci ktorej Slovensko v Gabčíkove ubytovalo 1200 žiadateľov o azyl, čo podľa neho ukazuje, že solidarita môže fungovať.

Za ciele označil kontrolovanú migráciu a zlepšenie situácie v tretích štátoch, odkiaľ migranti prichádzajú. Minister zdôraznil, že "migranti sú ľudské bytosti, a nie čísla".  Eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopulos dodal, že doteraz uzavreté dohody v migračnej oblasti platia a treba ich dodržať. Na druhej strane súhlasil so slovenským ministrom a vyjadril ochotu diskutovať o tom, ako stanovené ciele dosiahnuť.

Robert Kaliňák e eurokomisárom Avramopoulusom

Eurokomisár Avramopulos vyhlásil, že hoci Európska komisia nechce, aby boli v rámci schengenského priestoru hraničné kontroly, napokon je na členských štátoch, či o predĺženie kontrol požiadajú. Komisia ich návrhy následne posúdi.

V otázke spôsobu reformovania európskeho azylového systému panuje medzi členskými štátmi EÚ všeobecná zhoda, kompromis je možný a niekoľko detailov bude treba zmeniť, skonštatoval minister Kaliňák. V súvislosti s novou Európskou pohraničnou a pobrežnou strážou pripomenul, že na bulharské hranice Slovensko vyšle 50 policajtov a lietadlo, ktoré bude monitorovať hranicu Schengenu.

Pred zasadnutím Rady

Ministri sa podľa očakávaní zhodli na systematických kontrolách občanov, ktorí prekračujú hranice EÚ a podporili systém ETIAS zameraný na návštevníkov EÚ zo štátov bez vízovej povinnosti. Odobrili aj intenzívnejšie využívanie informačných technológii na hraniciach, napríklad pri databáze odtlačkov prstov Eurodac, s cieľom zvýšiť bezpečnosť.

Minister Robert Kaliňák označil za kľúčovú výmenu získaných informácii a apeloval na členské štáty a Európsky parlament, aby sa so schvaľovaním návrhov a ich implementáciou poponáhľali.