Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. február 2024, streda
 

Slovenská pomoc Balkánu čeliacemu migračným tlakom má už konkrétnu podobu

25. 10. 2021

leitner-human-bosna1

Slovenská republika sa zaviazala, že poskytne Bosne a Hercegovine materiálnu humanitárnu pomoc v hodnote takmer 36-tisíc eur a pomôže so zaškolením sociálnych pracovníčok v novom migračnom centre Lipa neďaleko mesta Bihač. Ide o prejav solidarity Slovenska pri podpore krajín, ktoré sú pod silným migračným tlakom.

Po doručení materiálnej pomoci pre utečenecké centrum Lipa pri meste Bihać v dňoch 17. – 19. októbra 2021 sa zástupcovia migračného úradu MV SR stretli s vedením mesta a predstaviteľmi mestského Centra sociálnych služieb. Prerokovali  nastavenie tréningového programu pre jeho pracovníkov.

Septembrová návšteva štátneho tajomníka Vendelína Leitnera v Sarajeve  odštartovala druhú časť spolupráce medzi Slovenskom a Bosnou a Hercegovinou v oblasti migrácie. S vedením zariadenia pre zraniteľných migrantov v Boriči a budovaného hlavného centra Lipa /1500 osôb/ odborníci migračného úradu MV SR prediskutovali otázky ďalšej možnej spolupráce. Identifikovali tiež nedostatkové tovary a služby, ktoré by Slovensko vedelo kolegom poskytnúť.

Hoci mesto Bihać so 400-tisíc obyvateľmi bolo v roku 2019 vystavené náporu 10-tisíc migrantov smerujúcich do EÚ cez hranicu so susedným Chorvátskom, dnes sú počty prichádzajúcich oveľa nižšie. Napriek zlepšenej situácii a premiestneniu migrantov do trvalejšieho ubytovania v dočasných centrách zostáva migrácia pre mesto veľkou výzvou, a to  pre nedostatok finančných prostriedkov mesta, ako aj vlády Bosny a Hercegoviny „Slovensko a jeho pomoc z 90. rokov si tu ľudia pamätajú, preto verím, že dokážeme kolegom pomôcť vytvárať bezpečné a priaznivé prostredie nielen pre migrantov, ale aj pre nich samotných. Očakávam preto, že naše dvojročné úsilie, ktoré sa práve začína, prinesie svoje ovocie," dodal Vendelín Leitner.

Projekt spolupráce by sa pravdepodobne nezrealizoval v takom krátkom čase bez osobného nasadenia expertky odboru migrácie a integrácie migračného úradu MV SR Amry Sarajlić. Jej prácu a úsilie ocenil štátny tajomník Vendelín Leitner udelením ďakovného listu a plakety ministra vnútra SR.