Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. jún 2024, utorok
 

Slovenská republika reaguje na nárast tranzitnej migrácie

06. 11. 2023

logo Policajného zboru SR

V nedeľu 5. novembra 2023 bola na našom území zadržaná skupina 15 osôb, ktoré sa snažili neoprávnene vstúpiť  na Slovensko cez slovensko-maďarskú hranicu v oblasti Ipeľského predmostia. Skupina osôb pochádzajúcich zo Sýrie bola následne presunutá do útvaru policajného zaistenia v Sečovciach. 

"Takéto opatrenia boli prijaté s cieľom obmedzenia ich voľného pohybu na dobu 30 dní a tým vyslať jasný signál migrantom i prevádzačom, že prístup Slovenska sa diametrálne mení. Opatrenia sú prijímané s cieľom zabezpečiť bezpečnosť a verejný poriadok v krajine a ochrániť územie Slovenskej republiky,” zdôraznil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. 

Policajný zbor má pre tieto osoby vyčlenené kapacity v útvaroch policajného zaistenia v Sečovciach a Medveďove, z ktorých každý je schopný zabezpečiť ubytovanie a poskytnúť základnú starostlivosť pre približne 200 osôb. 

S ohľadom na nárast tranzitnej migrácie v poslednom období pri zabezpečovaní týchto útvarov a ochrane hraníc bude MV SR potrebovať podporu Ozbrojených síl SR, ktorá už bola zo strany ministerstva obrany prisľúbená.

Nárast nelegálnej migrácie bol zaznamenaný v rôznych častiach Európy a vyžaduje si dôraznú reakciu všetkých členských štátov EÚ.

V rámci rozsiahlej operácie v Srbsku,  zameranej na boj proti tranzitnej migrácii, bolo zadržaných 3 811 nelegálnych migrantov, skontrolovaných viac ako 61 000 vozidiel a 320 objektov/zariadení. Taktiež bolo zaistených 5 automatických pušiek, 5  pištolí a 1 511 kusov streliva, zatknutých 8 prevádzačov, 1 osoba v pátraní a zadržaných bolo celkovo 70 osôb.