Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 17. jún 2024, pondelok
 

Slovensko ako jedna z dvoch krajín EÚ poskytuje najzraniteľnejším utečencom pomoc formou tzv. humanitárneho transferu - prijmeme ďalších 36 osôb

03. 05. 2016

unhcr-logo

Do záchytného tábora v Humennom 14. apríla 2016 dorazila skupina 37 ľudí zo Somálska. V utorok 3. mája 2016 priletí na košické letisko 36 utečencov z Jemenu (krajinou ich štátnej príslušnosti je  Somálsko). Nie sú to žiadatelia o azyl na Slovensku, ale presídlenci, teda osoby pod ochranou UNHCR.

 

Humanitárny transfer ako formu pomoci zraniteľným utečencov poskytujú v rámci Európskej únie iba dva štáty – Slovensko a Rumunsko.

Slovensko týchto ľudí prijíma v zmysle trojstrannej Dohody medzi vládou SR, Úradom Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM) o humanitárnom transfere utečencov, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu cez SR.

Presídlenci zostávajú  na Slovensku pol roka a pripravujú sa u nás na presídlenie do cieľovej krajiny - väčšinou do USA, prípadne Kanady. Integrácia teda prebieha  v tretej krajine. SR presídlencom poskytuje ubytovanie, stravu a základné hygienické potreby, ostatné výdavky spojené s ich pobytom na území SR hradia partneri.

V súčasnosti je v Humennom 140 osôb pod ochranou UNHCR. Slovensko takto poskytuje od roku 2009 kapacity na zvládanie ťažkej situácie najmä zraniteľným utečencom, ako sú matky s deťmi, ktorí sa nachádzajú v konfliktných zónach a potrebujú okamžitú evakuáciu.

Od roku 2009 sa Slovenská republika v rámci humanitárneho transferu postarala o  997 presídlencov.