Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

Slovensko na pol roka prijalo z Iraku palestínskych utečencov

26. 08. 2009

Al Waleed camp

V stredu  26. augusta 2009  krátko pred šiestou hodinou  ráno pristálo na košickom letisku lietadlo s palestínskymi utečencami, ktorým Slovensko poskytne ochranu.  Utečenci boli pôvodne umiestnení v utečeneckom tábore Al Waleed v Iraku na hraniciach so Sýrskou arabskou republikou, kde však žili v zlých podmienkach. Skupina 98 utečencov sa skladá prevažne z rodín s deťmi. Najstarší člen má 77 rokov a najmladšie dieťa 4 mesiace. Ich pobyt na území Slovenska je len dočasný, po uplynutí šiestich mesiacov budú presídlení do tretích krajín.

Po prístátí lietadla v Košiciach boli autobusmi prepravení do záchytného tábora migračného úradu v Humennom, kde im bola hneď poskytnutá strava a základné hygienické potreby. K dispozícii bol lekár, ktorý poskytol prvú lekársku pomoc staršej žene.

Utečencom poskytujeme ochranu na základe Dohody medzi vládou SR, Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu o humanitárnom transfere utečencov, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu, cez Slovenskú republiku. Dokument podpísal minister vnútra Robert Kaliňák a predstaviteľ Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov Vincent Cochetel 20. júla.   Ich dočasný pobyt na Slovensku si z rozpočtu MV SR vyžiada 362 862 eur.

Podnetom na uzavretie dohody bola žiadosť o spoluprácu, ktorú slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi zaslal vysoký komisár OSN pre utečencov Antonio Guterres 20. marca 2009. Dohoda nadobudla platnosť v deň podpisu a vyprší jeden mesiac po presídlení utečencov do tretej krajiny.

Zdroj obrázka: http://www.map-uk.org/files/122_al-waleed2.jpg