Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. júl 2024, pondelok
 

Slovensko-rakúska spolupráca v oblasti migrácie a azylu

09. 07. 2015

utecenci-ilustracka

Slovenská republika dočasne poskytne Rakúsku ubytovacie kapacity pre osoby, ktoré požiadali o azyl v Rakúsku. To znamená, že budú od začiatku až do konca v rakúskom azylovom procese v prítomnosti rakúskych úradníkov. Po skončení azylového procesu sa opäť vrátia do Rakúska. Čiže títo rakúski azylanti pobudnú na Slovensku len na čas trvania azylového procesu, čo je pár mesiacov.

Ide o podobný proces ako je humanitárny transfer, ktorý Slovensko vykonáva už roky. Aj v prípade humanitárneho transferu, aj v prípade terajšej výpomoci Rakúsku  je od začiatku procesu jasná cieľová krajina azylantov. Na Slovensku sú teda azylanti len do času ukončenia azylového  procesu a potom idú do cieľovej krajiny - zvyčajne je to USA, teraz to bude Rakúsko.

Tieto osoby tu nielenže nechcú zostať (požiadali o azyl v Rakúsku, nie na Slovensku), ale ani nemôžu - ide o rakúsky azylový proces, sú v rakúskej jurisdikcii.

Vo všeobecnosti možno povedať, že ide o krátkodobú výpomoc v podobe ubytovacích priestorov po dobu trvania humanitárnej krízy s tým, že každý jednotlivec zostane na Slovensku len po dobu azylového procesu. Po ukončení odíde naspäť do Rakúska.