Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. máj 2024, pondelok
 

Služby veľkokapacitných registračných centier pre odídencov z Ukrajiny v Bratislave a Michalovciach počas vianočných sviatkov

20. 12. 2022

 Počas vianočných sviatkov sa menia otváracie hodiny vo veľkokapacitnom registračnom centre na Bottovej ulici v Bratislave, ktoré prevádzkuje Hlavné mesto Bratislava v spolupráci s Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky.

Centrum v Bratislave sa zatvorí v piatok 23. 12. 2022 na celý týždeň. Prevádzka sa opätovné otvorí v pondelok 2. 1. 2023. Oddelenie cudzineckej polície budú v týchto dňoch vybavovať registrácie dočasného útočiska iba pre zraniteľné osoby. Iné osoby budú vybavené len prípadoch ak vec neznesie odklad (do opätovného tvorenia VKC Bratislava).

V centre budú uvedené infolinky na všetky dostupné služby pomoci – právna podpora, psychologická a sociálna podpora, medzinárodné neziskové organizácie, ako aj odkazy na webstránky ako napríklad ua.gov.sk a stránky mesta Bratislava.

V prípade veľkokapacitného centra v Michalovciach ostáva prevádzkový režim nezmenený. Osoby so záujmom o registráciu do dočasného útočiska môžu centrum využiť denne medzi 8:00 - 18:00 h. K dispozícii sú nepretržite aj všetky doplnkové služby určené pre novoprichádzajúcich odídencov tak ako doteraz.

Na hraničnom priechode Vyšné Nemecké, ktoré bolo na začiatku konfliktu hlavným vstupným bodom pre osoby utekajúce pred vojnou, v týchto dňoch vrcholí príprava na fázu 1 pre prípadné navýšenie počtu prichádzajúcich osôb z Ukrajiny. To zahŕňa aj zimné úpravy - príprava elektrického pripojenia či vody na prevádzku v nízkych teplotách. Na základe kontingenčného plánu boli realizované tzv. floor plány, teda plány rozmiestnenia jednotlivých stanovísk v bezprostrednej blízkosti hraničného priechodu.

V menšom meradle prebiehajú rovnaké prípravy aj na hraničných priechodoch Ubľa a Veľké Slemence.