Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. máj 2024, sobota
 

Spolupráca migračného úradu a Divadla Nová scéna už začala

15. 11. 2018

nova-scena-migracny (1)

Premiéra a prvé verejné predstavenia divadelnej inscenácie Domov...(kde je ten tvoj?) podľa predlohy dánskej autorky Jane Tellerovej sa uskutočnili začiatkom novembra /8. a 9. 11.2018/ a mali veľký úspech. Režisér Svetozár Sprušanský a herci Dávid Hartl a Michal Candrák podali obdivuhodný výkon, ktorý divákov podnecuje k premýšľaniu nad hodnotami ako domov, mier, empatia či priateľstvo.

Súčasťou inscenácie je i diskusia našich odborníkov  so študentmi po skončení predstavení. Zaujímavým spôsobom totiž zástupcovia migračného úradu MV SR vysvetľujú odborné veci a fakty k téme migrácie a utečeneckých tém.  „Deti sa živo zaujímajú  o problematiku, spontánne a zvedavo sa pýtajú, čo nás veľmi teší",  uviedla Petra Achbergerová z migračného úradu MV SR.

Záber z hry

Po dopoludňajších predstaveniach, určených pre školy, diskutovali na tému azyl a utečenci  s divákmi  riaditeľ migračného úradu Bernard Priecel, ako aj pracovníci odboru migrácie a integrácie migračného úradu Petra Achbergerová a Martin Vyšňa, ale aj Iračan Ameer Mayyahi, ktorý si sám prešiel osobnou skúsenosťou človeka žiadajúceho o azyl -  na Slovensku žije už 12 rokov.

Diváci, pracovníci divadla a médiá hodnotili predstavenie, ale aj nadväzujúce diskusie ako silný zážitok, ktorý im okrem možnosti vcítiť sa do situácie človeka v zložitej životnej situácii, pomôže lepšie sa zorientovať v prebiehajúcej celospoločenskej diskusii na tému migrácie a azylu.

Termíny, v ktorých sa inscenácia v Divadle Nová scéna hrá,  nájdete na webe: http://www.nova-scena.sk/podujatia/detail/domov-...kde-je-ten-tvoj-205.html