Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. máj 2024, sobota
 

Témou Salzburského fóra boli otázky nelegálnej migrácie

15. 12. 2021

salzburg-forum-halflogo

Témou stretnutia ministrov vnútra krajín Salzburského fóra v utorok 14. decembra 2021 boli otázky migrácie na trase východného Stredozemia a západného Balkánu. Slovenskú republiku zastupoval štátny tajomník MV SR Vendelín Leitner.

Vzhľadom na pandemickú situáciu v Európe sa maďarské predsedníctvo rozhodlo pravidelné stretnutie zorganizovať online formou.

Tak ako Európska únia i Slovensko prikladá otázkam migrácie vysokú dôležitosť a táto oblasť ostáva naďalej dôležitou výzvou. „Aktuálne migračné vlny spojené s nestabilitou vo svete, nás len pripravujú  na čas, keď budeme čeliť oveľa väčším migračným tlakom a to v súvislosti s klimatickou zmenou. Rozvíjanie vzájomnej spolupráce považujem za veľmi dôležité a mala by byť zjednotená v kľúčových oblastiach, akou je aj efektívna návratová politika," povedal Vendelín Leitner.

Rokovanie sa uskutočnilo online formou

Celková nelegálna migrácia na území SR v januári až novembri 2021 dosahovala o 46 percent vyššiu úroveň v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2020. Evidujeme nárast z 1 085 na 1 586 cudzincov, čo je o 501 osôb viac.

Rokovanie sa uskutočnilo online formou

Štátny tajomník Vendelín Leitner  na konferencii tiež pripomenul, že na migračných trasách je vysoké riziko obchodovania s ľuďmi. Poukázal na fakt, že absencia harmonizácie trestného práva v oblasti prevádzačstva a obchodovania s ľuďmi komplikuje účinný boj proti organizovanému zločinu v týchto oblastiach.

Ministerská videokonferencia sa konala pri príležitosti ukončenia polročného predsedníctva Maďarska v Salzburskom fóre. Štátny tajomník MV SR Vendelín Leitner zároveň poďakoval končiacemu sa predsedníctvu Maďarska za výbornú prácu počas uplynulých mesiacov. Predsedníctvo v Salzburskom fóre preberie Poľsko (01 – 06/2022).