Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. február 2024, utorok
 

V Portugalsku sa konala konferencia ministrov o riadení migračných tokov

11. 05. 2021

portugal-predsednictvo

Minister vnútra SR Roman Mikulec sa v utorok 11.  mája 2021 v Lisabone zúčastnil na  ministerskej konferencii Riadenie migračných tokov, ktorú slávnostne otvoril predseda portugalskej vlády António Costa. Cieľom stretnutia boli možnosti strategického  a komplexného prístupu k riadeniu migračných tokov prostredníctvom dvojcestného prístupu.


Ten zahŕňa:

  • prevenciu nelegálnej migrácie, a zároveň
  • súbežné vytváranie nástrojov  pre podporu legálnej, riadnej a bezpečnej migračnej cesty.

Na pozvanie Portugalského predsedníctva EÚ sa diskusie ministrov členských štátov EÚ a zástupcov severnej Afriky venovali  témam ako efektívne a spoločné riešenia pre boj proti prevádzačstvu a obchodovaniu s ľuďmi,  vrátane riadenia, kontroly a regulácie migračných tokov na vonkajších hraniciach EÚ. Obsahom debát boli aj  návrhy riešení  hospodárskej a vzdelávacej podpory krajín pôvodu zo strany EÚ či identifikácia stimulov pre podporu spolupráce v oblasti návratov a readmisie.

Som veľmi rád, že zlepšenie pandemickej  situácie umožnilo už aj osobné stretnutie s kolegami. Spolupráca s partnerskými krajinami a najmä krajinami, ktoré sú prítomné na tejto konferencii je pre EÚ pri plnení svojich cieľov migračnej politiky dôležitá. Ak má byť táto spolupráca obojstranne výhodná,  EÚ nemôže očakávať, že krajiny pôvodu nelegálnej migrácie budú plniť požiadavky EÚ bez protihodnoty v podobe hospodárskej a investičnej podpory svojich ekonomík. Podporujeme preto európske príspevky a ponuky, ktoré majú mieriť tam, kde je to najviac potrebné," povedal minister vnútra R. Mikulec počas svojho vystúpenia na konferencii.

Aktuálna situácia v oblasti žiadostí o medzinárodnú ochranu je na Slovensku stabilizovaná. Politika dobrovoľných návratov a readmisií má plnú slovenskú podporu, ale koronakríza a cestovné obmedzenia túto formu návratov vo veľkej miere spomalili.