Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. júl 2024, sobota
 

V záchytnom tábore v Humennom prijali 50 utečencov

20. 07. 2012

utecenci

V rámci Dohody o humanitárnom transfere utečencov pracovníci Migračného úradu MV SR prijali 19. júla 2012 päťdesiatich utečencov. Krajinami ich pôvodu sú Somálsko, Etiópia, Sudán, Irak a Eritrea. Utečenci - 27 dospelých a 23 detí - boli umiestnení v Záchytnom tábore v Humennom, kde pobudnú šesť mesiacov a následne budú presídlení do tretej krajiny. V skupine utečencov je najstaršia 55-ročná žena a najmladšie len d2-ročné dievčatko. Ich zdravotný stav je dobrý.

Migračný úrad bude týmto osobám počas ich pobytu poskytovať kompletný servis, ubytovanie, stravu a základné hygienické potreby. Finančné náklady spojené s ich pobytom sú čiastočne hradené z prostriedkov Európskeho fondu pre utečencov; zdravotnú a sociálnu starostlivosť pre utečencov vykonáva Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a celkový transfer zabezpečuje Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

Dohoda o humanitárnom transfere utečencov, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu pri prechode cez Slovenskú republiku, bola uzatvorená medzi Vládou SR, UNHCR a organizáciou IOM. Slovenská republika začala na základe Dohody s presídľovacím procesom v auguste 2009, kedy prijala 98 utečencov z Palestíny.